Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się najnowszą wersją tekstu projektu ustawy o jawności życia publicznego - wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nie wiadomo jeszcze kiedy projekt trafi pod obrady rządu.
Projekt skierowany pod obrady KS ma 69 stron i 140 artykułów. Wymienia 151 funkcji, na których wymagane jest złożenie oświadczenia majątkowego. Z tego jawne mają być oświadczenia majątkowe 98 z tych kategorii osób.
Czwarta wersja tekstu powstała po konsultacjach międzyresortowych przeprowadzonych jeszcze w 2017 r. przed świętami Bożego Narodzenia. Na stronach RCL pojawił się też list autora projektu ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, mówiący o tym, że nowa wersja, z uwzględnieniem części uwag z konsultacji z resortami, jest dostępna i trafi pod obrady Komitetu.
Podczas przedświątecznych konsultacji ministerstwa i urzędy przedstawiły swoje liczne uwagi do projektu. Było ich 569 zarówno do samych zapisów ustawy, jak i uzasadnienia i towarzyszącej projektom przygotowanej ocenie skutków regulacji.
Zgodnie z obecnym tekstem projektu przepisy miałyby wejść w życie 1 marca 2018 r., a nie jak wcześniej zakładano już 1 stycznia 2018 r.
Na stronach RCL umieszczono też proponowany wzór oświadczenia majątkowego, teksty instrukcji wypełnienia oświadczenia o stanie majątkowym, wzór zgłoszenia do rejestru korzyści, rozporządzenia w sprawie zasad funkcjonowania Komisji ds. rozstrzygania konfliktu interesów, wzór formularzy zgłoszenia udziału w pracach nad tworzeniem projektu aktu normatywnego i projekt rozporządzenia rządu w sprawie dokumentowania przeprowadzenia wysłuchania publicznego.
Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego przedstawili minister koordynator służb specjalnych i jego zastępca 23 października. Przewiduje on przede wszystkim stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym oraz nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych. Projekt zakłada też obowiązek prowadzenia jawnego ogłaszanego rejestru umów cywilnoprawnych m.in. jednostek sektora finansów publicznych.
Projekt reguluje też status sygnalisty, który za informacje o nieprawidłowościach uzyska ochronę zawodową i prawną. Projekt przewiduje nałożenie obowiązku przygotowania i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w jednostkach sektora publicznego oraz w co najmniej średnich przedsiębiorstwach. Firmy będą miały pół roku na przygotowanie wewnętrznej polityki antykorupcyjnej.
Wcześniej po uzgodnieniach społecznych podczas dwóch spotkań z organizacjami pozarządowymi i instytucjami w tekście uwzględniono uwagi dotyczące m.in. definicji informacji publicznej przetworzonej, doprecyzowano definicję lobbingu oraz to, że nie wymaga zgłoszenia udział w konsultacjach, wysłuchaniu publicznym i opiniowaniu projektów ustaw.
Doprecyzowano kilka przepisów, m.in. definicję sygnalisty i wykaz prac legislacyjnych, dookreślono prawa dostępu do informacji publicznej i zapisano, że informacja udostępniona podlega publikacji w internecie w Biuletynie Informacji Publicznej, ale m.in. bez tajemnic przedsiębiorstwa.
W wyniku konsultacji w dokumentach pozostanie też tzw. ślad legislacyjny - wykaz osób przy nim pracujących. Doprecyzowano też zasady wysłuchania publicznego, warunków zgłoszenia lobbingu i zasad dokumentowania przez organizacje pozarządowe uczestniczące w procesie stanowienia prawa źródeł dochodów z ostatniego roku.
Sprecyzowano też przepisy dotyczące zakazu podejmowania przez urzędników pracy u przedsiębiorcy, jeśli wcześniej w jego sprawie dokonywano rozstrzygnięć i grupy zawodowe, które zobowiązane są do składania oświadczenia majątkowego. Do jego wzoru dołączono po uzgodnieniach instrukcję wypełniania.
Jedną z najważniejszych zmian do pierwotnego tekstu po konsultacjach z organizacjami społecznymi było ograniczenie katalogu osób, których oświadczenia będą jawne - przyjęto zasadę, iż jawne będą oświadczenia majątkowe osób zajmujących stanowiska kierownicze w różnych podmiotach państwowych.
Po ostatniej turze konsultacji prowadzący je zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik mówił PAP, że nie zmieni się katalog osób objętych oświadczeniami, ale upublicznione w Biuletynie Informacji Publicznej będą tylko niektóre z nich - co znalazło odzwierciedlenie w nowym tekście.