10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Program 500 plus jest bezpieczny

Nasz rząd nie oszczędza na rodzinach, wydatki na politykę rodzinną wynoszą obecnie ponad 3 proc. PKB; jesteśmy w czołówce państw europejskich, które inwestują w rodzinę - mówiła dziś minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Elzbieta Rafalska; fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Elzbieta Rafalska; fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W Sejmie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja "Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji", organizowana z okazji przypadającego 22 października Dnia Praw Rodziny.

Elżbieta Rafalska w swoim wystąpieniu podkreśliła, że polityka prorodzinna rządu jest polityką "międzyresortową". Wskazała m.in. na działania ministra sprawiedliwości, minister edukacji i ministra finansów, bez których - jej zdaniem - "rodzina nie byłaby postrzegana jako całość i ten program byłby programem wybiórczym".

Szefowa resortu rodziny zapewniła, że obecne finansowanie takich programów jak 500 plus jest bezpieczne.

Nasz rząd nie oszczędza na rodzinach, wydatki na politykę rodzinną wynoszą ponad 3 proc. PKB (...). Dzisiaj jesteśmy w czołówce państw europejskich, które inwestują w rodzinę, a budżet ma się znakomicie i prowadzenie takiej polityki rodzinnej nie stanowi żadnego zagrożenia dla finansów publicznych

- stwierdziła.

Minister podkreśliła, że program Rodzina 500 plus powstał po to, by "przywrócić rodzinom godność i poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego". Podała, że z programu korzysta ponad 2 mln rodzin i prawie 4 mln dzieci.

Już dzisiaj wydaliśmy na ten program ponad 33 mld zł, w tym ok 400 mln zł na dzieci, które są w pieczy zastępczej

- powiedziała minister.

Jak dodała, programem objętych jest 57 proc. dzieci do 18 roku życia.

Rafalska odniosła się również do zarzutów, jakie padały od przeciwników wprowadzenia tego programu.

Stwierdzenia, że polskie rodziny zmarnotrawią pieniądze okazały się nieuprawnione, bezpodstawne i krzywdzące

- podkreśliła minister.

Dodała, że zarzut dotyczący dezaktywizacji kobiet nie znajduje potwierdzenia w danych pochodzących z rynku pracy.

Czytaj też: Minister o trudnych czasach dla tradycyjnej rodziny

Na zakończenie konferencji uczestnicy przyjęli deklarację, w której zwrócili się z apelem m.in. do władz publicznych, o poszanowanie praw rodziny. Wskazali, że powinny być one oparte na trwałym małżeństwie kobiety i mężczyzny, ochronie każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci i uznaniu rodziców za pierwszych i głównych wychowawców dzieci, zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi i religijnymi.

Uczestnicy konferencji zaapelowali też o podjęcie działań, mających na celu ustanowienie 22 października Międzynarodowym Dniem Praw Rodziny.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Elżbieta Rafalska #minister rodziny #Ministerstwo Rodziny

redakcja