PKP udostępniła podróżnym zmodernizowany dworzec Poznań Zachodni. Koszt inwestycji to ok. 7,4 mln zł netto. Modernizacja została sfinansowana z budżetu państwa i pieniędzy spółki. Na dworcu, poza kasami są też punkty handlowe i restauracja.
Na dworcu m.in. odnowiono elewację, wymieniono poszycie dachu, wzmocniono konstrukcję, wymieniono okna, drzwi i instalacje oraz zagospodarowano teren obok budynku.
Obiekt został dostosowany do potrzeb podróżnych z małymi dziećmi oraz osób o ograniczonej mobilności, w tym osób z niepełnosprawnością. Wykonano tablice multisensoryczne, ścieżki dla osób niedowidzących, oznakowania w języku Braille'a, pętle indukcyjne oraz toaletę dla osób na wózkach. Zlikwidowano bariery architektoniczne takie jak progi, zbyt wąskie przejścia, nierówności posadzek.
- Poznański Dworzec Zachodni to już drugi w tym roku obiekt, który po gruntownej modernizacji udostępniamy pasażerom. Niedawno otwarty został zupełnie nowy dworzec Poznań Garbary, który powstał w miejscu wcześniejszego, mało funkcjonalnego budynku - poinformował prezes zarządu PKP Krzysztof Mamiński.
Jak dodał, to nie koniec inwestycji PKP dla Wielkopolski.
- Programem Inwestycji Dworcowych, największym tego typu w historii, objęliśmy w tym województwie jeszcze 11 obiektów. Wśród nich są między innymi dworce w Biskupicach Wielkopolskich, Kobylnicy, Nowym Tomyślu czy Opalenicy - powiedział prezes spółki.
Dworzec Zachodni w Poznaniu został wyłączony z użytkowania w maju 2017 roku. Jak wówczas informowano, inwestycja miała się zakończyć w drugim kwartale 2018 roku.