Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Powstaje Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej, który ma wspierać inicjatywy dot. m.in. nauki, kultury i historii – podało w dzisiejszym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

KPRM

 

Jak poinformowało CIR, Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej ma przekazywać młodym pokoleniom znaczenie tradycji stosunków polsko-węgierskich, wzmocnić współpracę i umożliwić przedstawicielom młodego pokolenia nawiązywanie kontaktów, zwłaszcza w dziedzinie kultury i sportu. Zajmie się on również wspieraniem współpracy naukowej, inicjatyw oraz projektów naukowych i oświatowych mających na celu wzajemne poznanie języka, kultury, historii i polityki obu państw.

„Zadaniem instytutu będzie także wspieranie wzajemnej myśli innowacyjnej polsko-węgierskich organizacji kulturalnych, gospodarczych i politycznych, co powinno wzmocnić konkurencyjność obu państw. Instytut ma również finansować lub dofinansowywać przedsięwzięcia na rzecz współpracy polsko-węgierskiej. Ma także analizować przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne w Europie, które mają zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo i rozwój obu krajów”

 – podkreślono w dokumencie.

Patron instytutu Wacław Felczak był podczas II wojny światowej kurierem polskiego rządu na uchodźstwie. W 1947 r. został aresztowany w Czechosłowacji, gdy na prośbę Stanisława Mikołajczyka organizował ucieczkę przywódców PSL z Polski. W 1948 r., po długotrwałym śledztwie, skazano go na dożywotnie więzienie, z którego został uwolniony w październiku 1956 r.

CIR podało, że instytut będzie nadzorowany przez premiera. Organami instytutu będą: Dyrektor Instytutu, Międzynarodowa Rada Instytutu i Rada Instytutu. 

„Do zadań dyrektora należeć będzie m.in. kierowanie pracami instytutu, reprezentowanie go na zewnątrz, zapewnienie funkcjonowania i ciągłości pracy oraz opracowywanie rocznego planu działania. Z kolei Międzynarodowa Rada Instytutu ma analizować działania podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej oraz poszukiwać nowych form wsparcia organizacyjnego, koncepcyjnego i finansowego działalności placówki. Rada Instytutu ma m.in. opiniować kierunki jego działalności, projekt rocznego planu działania oraz projekt rocznego planu finansowego”

– wyjaśniono w komunikacie.

Jak dodano, instytut będzie miał siedzibę w Warszawie, ale po zasięgnięciu opinii dyrektora i rady premier będzie mógł w zarządzeniu tworzyć, przekształcać i likwidować oddziały zamiejscowe.

CIR poinformowało również, że w latach 2018-2027 na działalność związaną z funkcjonowaniem instytutu trzeba będzie przeznaczyć z budżetu państwa maksymalnie 60 mln zł – po 6 mln zł w każdym roku.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Węgry #Polska #instytut #współpraca

redakcja