Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Powiat sochaczewski chce przyjąć pomnik z Ploërmel

Radni powiatu sochaczewskiego przyjęli dziś stanowisko popierające działania premier Beaty Szydło w obronie pomnika św. Jana Pawła II we francuskiej miejscowości Ploërmel i zadeklarowali jednocześnie możliwość jego przeniesienia do jednej z gmin regionu.

Anthony Conan \ google.pl/maps

Do inicjatywy sochaczewskich radnych powiatowych dołączyli Maciej Małecki, sochaczewianin, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz zarząd powiatu sochaczewskiego. Przewodniczący rady miejskiej Sochaczewa Sylwester Kaczmarek zadeklarował, że miasto chętnie przyjmie z Francji pomnik św. Jana Pawła II.

W minioną sobotę premier Szydło powiedziała, że rząd podejmie starania by „ocalić od ocenzurowania” znajdujący się w Ploërmel pomnik papieża Polaka, wobec którego Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie z monumentu krzyża. Premier zapowiedziała, że zaproponowane zostanie przeniesienie pomnika do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej.

Stanowisko popierające działania premier Szydło i deklarację ws. możliwości przyjęcia pomnika radni powiatu sochaczewskiego poparli przez aklamację  – poinformowała dziś starosta Sochaczewa,  Jolanta Gonta. Zaznaczyła, że stanowisko to zostanie przekazane na piśmie premier Szydło.

W tym stanowisku, oprócz tego, że wyrażamy gotowość godnego przyjęcia pomnika, to również popieramy działania pani premier. Dziękujemy jej, że w taki sposób postrzega ten temat, bo jest to dla nas żywotnie ważna sprawa

– powiedziała Gonta.

W stanowisku podkreślono m.in.: 

Zapewniamy, że na gościnnej Ziemi Sochaczewskiej, której dzieje są nierozerwalnie splecione z chrześcijaństwem i najwyższym poświęceniem dla Ojczyzny, znajdziemy godne miejsce dla Papieża Polaka, który ocalił świat przed komunizmem. Przyjęcie pomnika naszego Ojca Świętego będzie dla nas najwyższym zaszczytem”

 – czytamy m.in. w przyjętym stanowisku radnych powiatu sochaczewskiego.

Jednocześnie w komunikacie podkreślono, że „działania podejmowane przez władze Francji wobec pomnika św. Jana Pawła II w Ploërmel przypominają najgorsze totalitarne wzory”.

„Polacy, w tym sam Karol Wojtyła, najboleśniej doświadczyli prześladowań katolików przez nazizm i komunizm. Zdjęcie krzyża z pomnika to kolejny krok w degradacji chrześcijańskiego dziedzictwa. Jako katolicki kraj, z którego wywodzi się święty Jan Paweł II i którego nauczanie i myśli nam towarzyszą na każdym kroku – musimy stanowczo zareagować na to co dzieje się we Francji” - napisano. „W naszym kraju pomniki Jana Pawła II, innych świętych oraz krzyże, stanowiące symbol wiary chrześcijańskiej, znajdują należny szacunek”

- uzasadniono.

Monument we francuskiej miejscowości Ploërmel przedstawia postać św. Jana Pawła II pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.

Spór „o krzyż” trwał od 2006 roku, kiedy monument został wzniesiony. Środowe postanowienie Rady Stanu, to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Na usunięcie krzyża władze Ploërmel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik św. Jana Pawła II będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

 

 



Źródło: PAP, niezalena.pl

#powiat sochaczewski #JPII #pomnik #Francja #Ploermel

redakcja