– Trzeba przede wszystkim ustalić, czy były jakieś działania, które by hamowały proces wyłudzania VAT i rozszerzania się luki podatkowej – powiedział w rozmowie z Dorotą Kanią na antenie Polskiego Radia 24 Marian Banaś, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej pytany o to, od czego powinna zacząć pracę komisja śledcza ds. VAT.
Szef KAS dodał, że należy ustalić, czy podejmowane były działania ze strony ministerstwa i ludzi odpowiedzialnych. Czy wprowadzali instrumenty, które wyłudzeniom przeciwdziałają.
To jest podstawowa rzecz. Bo to jest odpowiedzialność i polityczna, i nie wiadomo czy nie karna. To ustali komisja sejmowa. I mam nadzieję, że zrobią to solidnie i rzetelnie – powiedział wiceminister.
Szef KAS zastrzegł, że odzyskanie pieniędzy np. wytransferowanych za granicę do rajów podatkowych będzie trudne.
Musimy udowodnić, że te konta są, że te pieniądze są przechowywane. Robimy wszystko w tym kierunku. Mam nadzieję, że przynajmniej część z tych pieniędzy zostanie odzyskana – mówił.
Banaś pytany przez Dorotę Kanię o to, czy jest "odpowiedzialność polityczna i finansowa" byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego jeśli chodzi o wyłudzenia VAT, odpowiedział: "o tym zdecyduje komisja sejmowa; żeby takie oświadczenie czy stwierdzenie powiedzieć, to po prostu muszą być dowody, musi to wszystko być udokumentowane, bo jesteśmy państwem prawa i trzymamy się litery prawa". Dodał, że "komisja będzie decydowała, czy jest zarówno odpowiedzialność polityczna, jak i karna i będą w związku z tym podejmowane właściwie działania, które są przewidziane prawem".
Zaznaczył, że w okresie rządów PO-PSL do budżetu państwa nie trafiły, bądź zostały z niego wyłudzone ok. 262 mld zł.
To świadczy o tym, że ktoś nad tym nie panował w sposób właściwy – podkreślił.
W ubiegły czwartek Sejm powołał komisję śledczą ds. VAT. Ma ona zbadać i ocenić prawidłowość działań poprzedniego rządu związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Komisja zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Afera VAT - niekompetencja, zła wola, czy decyzje polityczne?