Dla 4,5 mln uczniów z niemal 24 tys. szkół i placówek oświatowych dziś rozpocznie się rok szkolny 2018/2019 r. Ten rok będzie pierwszym, gdy w 8-letnich szkołach podstawowych uczyć się będzie osiem roczników.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w szkołach podstawowych będzie się uczyło ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasach około 361 tys. Rok szkolny 2018/2019 będzie pierwszym, gdy w 8-letnich szkołach podstawowych uczyć się będzie osiem roczników.
Do klas III gimnazjum będzie uczęszczało około 355 tys. uczniów - to ostatni rocznik w tym wygaszanym typie szkoły.
W szkołach ponadgimnazjalnych (liceach ogólnokształcących, technikach, oddziałach zasadniczych szkół zawodowych w szkołach branżowych i szkołach przysposabiających do pracy) będzie około 1 mln uczniów, natomiast w branżowych szkołach I stopnia (wprowadzonych w ubiegłym roku w miejsce wygaszanych zasadniczych szkół zawodowych) w klasach I i II – 113 tys. uczniów.
W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie około 226 tys. słuchaczy, a w liceach ogólnokształcących dla dorosłych 146 tys.
Poniedziałek będzie też pierwszym dniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla ponad 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w prawie 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska ogłosiła, że rok szkolny 2018/2019 będzie obchodzony pod hasłem "Niepodległa".
Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na sprawy, które w danym roku powinny być priorytetem. Rok szkolny 2017/2018 był ogłoszony "Rokiem dla Niepodległej" - priorytetem były wówczas przygotowania do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO:
Zimowa przerwa świąteczna - 22 grudnia 2018 r. - 2 stycznia 2019 r. od 18 do 23 kwietnia.
Ferie zimowe odbędą się w czterech terminach:
- od 12 do 27 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego;
- od 19 stycznia do 3 lutego - z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego;
- od 26 stycznia do 10 lutego - z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego;
- od 9 do 24 lutego - z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
Egzamin gimnazjalny odbędzie się 10-12 kwietnia. Drugi termin egzaminu, dla tych gimnazjalistów, którzy nie będą mogli go zdawać w kwietniu, wyznaczono na 3-5 czerwca.
Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony 15-17 kwietnia. Drugi termin egzaminu, dla tych, którzy nie będą mogli zdawać w kwietniu, wyznaczono na 3-5 czerwca.
Wiosenna przerwa świąteczna - 18 - 23 IV 2019 r.
Maturzyści rok szkolny zakończą 26 kwietnia.
Egzaminy maturalne rozpoczną się 6 maja. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja, a ustnych do 25 maja. Dodatkowe terminy pisemnych i ustnych egzaminów maturalnych wyznaczono od 3 do 19 czerwca. Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne będą przeprowadzone 21 sierpnia, a poprawkowe ustne 20-21 sierpnia.
Do 30 września dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować o dodatkowych dniach wolnych od zajęć lekcyjnych. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi: do 8 dni w szkole podstawowej i gimnazjum, do 10 dni w liceum ogólnokształcącym i technikum, do 6 dni w szkole branżowej I stopnia. Najczęściej szkoły decydują, by wolne były dni egzaminów wewnętrznych i rekolekcji.