Przed uroczystością ku czci Matki Bożej Częstochowskiej dotarło na Jasną Górę 86 pielgrzymek pieszych, a w nich ok. 32 tys. osób. Pielgrzymowanie odbywało się w duchu dziękczynienia za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Było także odkrywaniem darów i charyzmatów Ducha Świętego w życiu indywidualnym i wspólnotowym.
Przybyły głównie piesze pielgrzymki z metropolii łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, byli też pątnicy z diec. włocławskiej, radomskiej i kaliskiej. Najwięcej, bo ponad 7 tys. przyszło tradycyjnie w pieszej pielgrzymce tarnowskiej. Przyjechało także 15 pielgrzymek rowerowych a w nich 1170 osób oraz pielgrzymka na rolkach z warszawskiego Bemowa (ok.100 osób). 15 biegaczy dotarło z Tarnowa.
Na placu znów zapłonęły „Ognie Niepodległości”, jedna z tarnowskich grup weszła w rytmie poloneza. Dominowały biało–czerwone barwy. Pątnicy dziękowali za wolną Ojczyznę, prosili o powołania kapłańskie i misyjne. Modlili się za rodziny w łączności z papieżem Franciszkiem, który spotyka się z rodzinami świata w Dublinie.
Uczestnicy Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła prosili w drodze w intencjach Ojczyzny i o rychłą beatyfikację Prymasa Kard. Stefana Wyszyńskiego. Pomocnicy Maryi Matki Kościoła to ruch maryjny, który powstał z inspiracji Prymasa Tysiąclecia. Za rok będzie obchodził 50-lecie powstania.
Tradycyjnie dzień przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę przybyły dwie grupy pielgrzymów z paulińskich parafii: z Wieruszowa i z Wielgomłyn (Piesza Pielgrzymka Dekanatu Kodrąb).