Na pomniku Tadeusza Kościuszki, znajdującym się na łódzkim pl. Wolności pojawił się róg jednorożca i kolorowy płaszcz. Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. Nie kryją oni swojego oburzenia i wprost mówią o znieważeniu pomnika polskiego bohatera. Tymczasem na jaw wychodzą nowe fakty związane z całą sprawą.
Jak informowali dziennikarze Dodatku Łódzkiego „Gazety Polskiej Codziennie”, film z happeningu, w czasie którego „przystrojono” monument będący symbolem Łodzi, opublikowała na portalu społecznościowym prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Oficjalnie jednak magistrat nie przyznaje się do zorganizowania happeningu.
Tymczasem peleryna i róg jednorożca na łódzkim pomniku Tadeusza Kościuszki budzą ogromne kontrowersje kontrowersje. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że nieoficjalnie mówi się, że całą akcja związana jest z promocją budżetu obywatelskiego. Jego niechlubnym symbolem stał się pomnik jednorożców, który miał powstać za prawie 400 tys. zł w ramach ubiegłorocznej edycji tego programu, co wywołało liczne kontrowersje wśród łodzian.
Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, Fundacja Życie skierowała do prezydent Hanny Zdanowskiej list z żądaniem natychmiastowego przywrócenia pierwotnego stanu pomnika.
- To kuriozalne, że trzeba domagać się zdjęcia świecącego rogu z pomnika Kościuszki. To oczywista prowokacja ze strony urzędników. Autorom tej kiepskiej promocji budżetu obywatelskiego najwyraźniej chodziło właśnie o doprowadzenie do takiego absurdu. Mimo to milczeć nie wolno, bo chodzi o pomnik wielkiego człowieka, który przyczynił się do budowania naszej tożsamości narodowej – tłumaczy Michał Owczarski, prezes Fundacji Życie.
Dziennikarze portalu niezalezna.pl dotarli do pełnej treści listu, który przedstawiciele Fundacji Życie wysłali do prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej:
Szanowna Pani Prezydent,
W nocy z 6 na 7 września br. za zgodą Urzędu Miasta Łodzi na pomniku Tadeusza Kościuszki pojawiły się świecący róg i peleryna. Zdarzenie jest elementem promocji budżetu obywatelskiego, którą wg doniesień medialnych prowadzi Biuro ds. Partycypacji Społecznej. Ośmieszenie polskiego bohatera narodowego wzbudziło wśród łodzian zrozumiałe, zapewne zaplanowane kontrowersje, z czego zadowolony jest Pani rzecznik prasowy, pan Marcin Masłowski (wypowiedź dla Dziennika Łódzkiego, opublikowana 8 września).
Tadeusz Kościuszko jest niekwestionowanym bohaterem narodowym Polaków, co znalazło swój wyraz m.in. w ustanowieniu przez Sejm RP roku 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. Tym samym pomnik Kościuszki jest w sposób szczególny chroniony prawem: Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności (art. 261 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, Dz.U. 1997 Nr 88 poz. 553).
Ośmieszanie wizerunku bohatera narodowego nie jest kwestią takiego czy innego poczucia humoru, takiej czy innej estetyki. To sztampowy pomysł zwrócenia uwagi na promowaną treść (w tym przypadku budżet obywatelski), bez cienia kreatywności i choćby próby dostosowania promocji do poziomu wymagań potencjalnego odbiorcy.
Zawieszanie kiczowatych atrybutów na pomniku Tadeusza Kościuszki tworzy być może wizerunek Łodzi „fajnej” i „rozrywkowej”. Nade wszystko jednak pokazuje, że twórcy takiej promocji nie liczą się z wartością polskiej historii i narodowej tożsamości, budowanej dzięki wielkości ludzi takich jak Kościuszko.
Jeśli inicjatywa łódzkiego budżetu obywatelskiego potrzebuje promocji, to być może warto pomyśleć o działaniach niekonwencjonalnych i jednocześnie mieszczących się w granicach dobrego smaku, nie zaś stosować rozwiązania przeciętne. „Awangarda” ubierania bohatera narodowego w odpustową czapkę trąci myszką, a od ludzi kreatywnych oczekujemy przecież dobrych pomysłów, a nie sprzyjania złym gustom.
W związku z powyższym apeluję o natychmiastowe przywrócenie normalnego wyglądu pomnika.
Oczekuję wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec winnego tej prowokacji. Od osób odpowiedzialnych za takie bezmyślne nadszarpnięcie dobrego wizerunku Łodzi oczekuję zadośćuczynienia szkody wyrządzonej łodzianom poprzez wpłatę 15 tys. zł na rzecz Fundacji Rodzinnej Opieki Zastępczej w Łodzi JA I MÓJ DOM ul. Chałasińskiego 11, 92-751 Łódź, Nr KRS 0000199423, nr konta 05 1020 3352 0000 1002 0112 4031 lub zbiórka na https://zrzutka.pl/yfvzta
Michał Owczarski
Prezes Zarządu Fundacji Życie
Na tym jednak sprawa się nie kończy. Dziennikarze Dodatku Łódzkiego „Gazety Polskiej Codziennie” ustalili, że pomimo zdecydowanej krytyki i ostrych komentarzy łodzian w sprawie umieszczenia rogu jednorożca i peleryny na pomniku Tadeusza Kościuszki na pl. Wolności łódzcy urzędnicy nie rezygnują z nietrafionej akcji promującej budżet obywatelski i... umieścili takie same wątpliwe ozdoby na pomniku Leona Schillera. Łódzka Fundacja Życie zapowiada złożenie doniesienia do prokuratury w sprawie znieważenia pomników.