Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej, jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Plebiscyt prowadzi dziennik \"The Telegraph\" i Muzeum Royal Air Force.
Muzeum Royal Air Force w Londynie zaapelowało do Brytyjczyków o wybór pilota, którego heroiczne działania zostaną podkreślone na planowanej na przyszły rok okolicznościowej wystawie.
- Nie próbowaliśmy stworzyć listy najwybitniejszych pilotów, bo taką można znaleźć w internecie, ale wybraliśmy szeroką, czasami zaskakującą, grupę osób, które pokazują ludziom o różnych korzeniach, że RAF ma coś wspólnego także z nimi - podkreślił w rozmowie z gazetą kurator muzeum Peter Devitt.
"The Telegraph" poinformował, że kandydatura Kornickiego uzyskała "falę poparcia" od ponad milionowej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, a do oddawania głosów na niego zachęcała m.in. polska ambasada w Londynie i Polskie Radio Londyn.
Komentując wyniki plebiscytu, stuletni Kornicki tłumaczył w rozmowie z gazetą, że jest "zaskoczony i nieco oszołomiony" swoją popularnością, ale dodał szybko, że był jedynie "jednym z bardzo wielu", którzy przyłożyli się do triumfu w drugiej wojnie światowej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Polski pilot upamiętniony na 100-lecie RAF? Wszystko zależy od nas
Dziennik zaznaczył, że w lipcu 1940 roku, kiedy rozpoczęła się Bitwa o Anglię, w Wielkiej Brytanii służyło 6,5 tys. członków Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, w tym 146 pilotów, którzy - podobnie jak Kornicki - przedostali się do Anglii przez Rumunię i Francję.
Jak zaznaczono w krótkiej biografii polskiego weterana, został on wyróżniony Virtuti Militari, najwyższym wojskowym odznaczeniem w Polsce, za godne naśladowania przywództwo, kiedy chroniąc grupy brytyjskich bombowców nad północną Francją nakazał pilotom szaleńczy atak na grupę wrogich samolotów.
- To może nie zrobiło wiele dla wysiłków wojennych, ale było fantastyczne dla morale - tłumaczył dziennikowi Kornicki, który wspomniał także m.in. o przyjaźni między polskimi i brytyjskimi pilotami.
Głosowanie na stronie "The Telegraph" kończy się w niedzielę. Po podliczeniu głosów kartonowa podobizna zwycięskiego pilota zostanie umieszczona na wystawie obok Spitfire'a VB BL614, słynnego samolotu myśliwskiego, który był używany przez RAF w trakcie drugiej wojny światowej, m.in. przez pilotów Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.