- Decyzja niemieckich władz o budowie NS2 "fatalna". Podzielam pogląd, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla pokoju w Europie. Polska będzie domagać się zamknięcia tego szkodliwego projektu - mówił podczas konferencji z nową minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock. Nawiązał również do reparacji wojennych. - Oczekujemy od rządu niemieckiego współpracy w sprawach odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej, powrotu do rozmów dotyczących zwrotu zgrabionych przez Niemcy dóbr kultury i gotowości do rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu – zaznaczył polski minister.
Szef polskiej dyplomacji spotkał się z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock, dla której Polska jest trzecim celem wizyty zagranicznej od czasu objęcia przez nią funkcji.
"Mamy do czynienia z kontynuacją bardzo dobrej tradycji, zgodnie z którą nowy minister spraw zagranicznych Niemiec odwiedza stolicę Polski zaraz po wizycie w Paryżu i Brukseli. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za ten gest pani minister"
- powiedział Rau.
"Symbole są bowiem ważnym elementem polityki, a pani wizytę przyjmuję jako wyraz intencji, by nasze sojusznicze relacje miały charakter priorytetowy i były oparte na wzajemnym szacunku, a także na sąsiedztwie i życzliwości" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Minister zwrócił uwagę, że pierwsza wizyta nowej szefowej MSZ Niemiec zbiegła się z poważnym zagrożeniem dla pokoju na naszym kontynencie.
„Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy jedno z państw ucieka się w swojej polityce do gróźb użycia siły” – mówił. Ocenił, że do wzrostu zagrożenia dla pokoju w Europie przyczyniła się także polityka poprzednich niemieckich rządów.
- Powodowane perspektywą zysków ekonomicznych, podjęły fatalną politykę z Rosją przy budowie gazociągów Nord Stream. Polska konsekwentnie wskazywała na szkodliwość Nord Stream dla relacji i bezpieczeństwa w Europie. Niemcy ponoszą szczególną moralną i polityczną odpowiedzialność za jego szkodliwe konsekwencje. Polska będzie stale domagać się zamknięcia tego szkodliwego projektu – nadmienił.
Rau podał, że omówili sytuację na granicy Polski z Białorusią. „Rozmawialiśmy także o aktualnych zagrożenia dla pokoju w Europie. Zwłaszcza o sytuacji jaka ma miejsce przy granicy ukraińskiej. Ważne jest, żeby Polska z Niemcami prowadziły dialog” – dodał.
Obszarem, w którym w dalszym ciągu oczekujemy od rządu niemieckiego dobrej i konkretnej współpracy jest sprawa odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny śwaitowej i współczesne aspekty tego wydarzenia. Musimy powrócić do zwrotu zagrabionych przez Niemcy dóbr kultury, ewentualnego wypracowania systemu rekompensat za pomniki polskiej kultury, dzieła sztuki, zabytki, archiwa, biblioteki, które zostały zniszczone nie w wyniku działań wojennych, ale na skutek dążenia władz okupacyjnych do ich wymazania z dziedzictwa ludzkości
– mówił Rau.
Odpowiedziała niemiecka minister.
Przyjaźń polsko-niemiecka w Unii Europejskiej jest czymś bezcennym, ale nie jest oczywistością, zwłaszcza jeśli chodzi o cierpienie Polaków z winy Niemiec podczas okupacji. Tym bardziej jestem wdzięczna za nieoceniony wkład Polski na rzecz pokoju i wolności
– odparła Annaleną Baerbock