Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli dziś wieczorem kwiaty na grobie działaczy opozycji w czasie PRL Zbigniewa Romaszewskiego, Jacka Kuronia oraz płk Ryszarda Kuklińskiego. Polscy duchowni i obywatele również upamiętnili dziś rocznicę tragedii na ulicach polskich miast, w swoich domach i w internecie.
Politycy PiS udali się na groby opozycji antykomunistycznej po zakończeniu organizowanych przez PiS obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Wcześniej premier i prezes PiS, wraz z delegacją rządu i partii, złożyli kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki.
Prezes #PiS J. #Kaczyński, Premier @MorawieckiM wraz z delegacją Rządu i PiS składają kwiaty na grobie Bł. Ks. Jerzego #Popiełuszko. pic.twitter.com/zhQT4On90U
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) 13 grudnia 2017
36 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Władze PRL spacyfikowały 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni "Wujek", gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników.
31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej Solidarności został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.
Dziś w całej polscy trwały większe i mniejsze uroczystości upamiętniające rocznicę tragedii. Połączyły one polityków, duchownych i innych obywateli Polski.
W Czmońcu u Sióstr Uczennic Krzyża już się pali #13grudnia1981 #13grudniaPamietamy #StanWojenny pic.twitter.com/M6csPtZsx6
— Piotr Geisler (@piotr_geisler) 13 grudnia 2017
Dziś kolejna rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego przez rosyjskich sługusów gloryfikowanych przez salony III RP! W ten dzień pamiętajmy o zdrajcach i oddajmy pokłon ich ofiarom. Cześć i chwała bohaterom!#13grudnia pic.twitter.com/2RqCMSfegc
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 13 grudnia 2017
Wojtek, nie daruję Ci tej nocy.#13grudnia #Grudzień81#StanWojenny pic.twitter.com/p5KirM6X2U
— WatahaNDN (@WatahaNDN) 12 grudnia 2017
Na Placu Litewskim w Lublinie zostały zapalone i ułożone na kształt krzyża znicze ku pamięci ofiar stanu wojennego. #stanwojenny #13grudnia #Lublin #IPN pic.twitter.com/c4CM3hRWqB
— IPN Lublin (@lubelskiIPN) 13 grudnia 2017
Premier @MorawieckiM w #KPRM zapalił Światło Wolności upamiętniające ofiary stanu wojennego. #13grudnia pic.twitter.com/4Z4qwqexsv
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 13 grudnia 2017
W oknie Pałacu Prezydenckiego, podobnie jak w oknach wielu polskich domów, urzędów, szkół i innych instytucji, dziś wieczorem zapłonęła świeca – symbol pamięci o Ofiarach #StanWojenny. #13Grudnia #ŚwiatłoWolności #Pamiętamy
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 13 grudnia 2017
https://t.co/jje8waCg13 pic.twitter.com/rxrACqnLiX
Świeca już dogasa pic.twitter.com/Wi5f3LtHQy
— Irena Szafrańska (@ISzafranska) 13 grudnia 2017
Abp Gądecki o godz. 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapalił symboliczne światło upamiętniające ofiary represji komunistycznych. #ZapalŚwiatłoWolności #Pamiętamy #StanWojenny pic.twitter.com/4Lk7sBae7n
— Słowo na dziś (@Abp_Gadecki) 13 grudnia 2017