10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Polacy za konstytucyjną ochroną życia poczętego. Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości

- 57,9 proc. badanych opowiedziało się za konstytucyjną ochroną życia poczętego, a prawie tyle samo za zakazem adopcji dzieci przez pary tej samej płci - wynika z najnowszego sondażu IBRiS zleconego przez Instytut Ordo Iuris, dotyczącego pytań, które mogłyby się pojawić w referendum konstytucyjnym,

pixabay.com/CC0/AndisBilderwerkstatt

W związku z propozycją prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie referendum konstytucyjnego, Instytut Ordo Iuris zlecił badania społeczne dotyczące pytań referendalnych. Pytania zawarte w sondażu oprócz opinii na temat konstytucyjnej ochrony życia poczętego poruszały też m.in. adopcji dzieci przez osoby tej samej płci.

W zaprezentowanych na konferencji wynikach badań nie uwzględniono głosów niezdecydowanych.

Na pytanie "czy Konstytucja powinna chronić ludzkie życie od momentu poczęcia" twierdząco odpowiedziało 57,9 proc. osób, przeciw opowiedziało się 42,1 proc. Instytut zaznaczył, że w grupie wiekowej 18-29 lat za "całkowitą ochroną życia" opowiedziało się 56,2 proc. badanych.

Respondentów zapytano także, czy "Konstytucja powinna zakazywać wspólnej adopcji dzieci przez osoby tej samej płci". Za takim zakazem opowiedziało się 55,2 proc. osób, przeciw było 44,8 proc. Wśród młodych ludzi w wieku 18-29 lat - 59,7 proc. poparło taki zakaz.

Większość badanych poparła także "konstytucyjny przepis zapewniający rodzicom zwrot części kosztów poniesionych przy wychowaniu dzieci" (67,4 proc.), przeciwnych było 23,5 proc. Jak wskazuje Ordo Iuris, takie rozwiązanie częściej popierali mężczyźni (za - 70,1 proc., przeciw - 22,6 proc.) niż kobiety (za - 64,8 proc., przeciw - 24,4 proc.). Najczęściej poparcia takiemu rozwiązaniu udzielali mieszkańcy metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców (za - 81,6 proc., przeciw - 17,5 proc.), najrzadziej mieszkańcy wsi (za - 65,6 proc., przeciw - 15,9 proc.).

Z sondażu wynika, że respondenci są także za nadrzędnością Konstytucji wobec regulacji międzynarodowych i Unii Europejskiej. Poparcie dla takiego rozwiązania wyraziło 48,6 proc. badanych, przeciwnych było 30,2 proc.

Dr Krzysztof Szczucki z Uniwersytetu Warszawskiego przypomniał, że minęło ponad 20 lat od uchwalenia Konstytucji RP.

- To jest na tyle dużo, że można pochylić się nad jej treścią, zbierając nasze doświadczenia, jak ta Konstytucja działa w praktyce, zwłaszcza w momentach trudnych, kontrowersyjnych, i czy stanowi ostateczną odpowiedź na problemy, które przed nami stoją

 - ocenił.

- Referendum, które ma być zorganizowane (...) nie jest referendum zatwierdzającym polską konstytucję. Jest to referendum, w którym Polacy zostaną zapytani o kierunki zmian w konstytucji. Jeżeli referendum będzie wiążące, to decyzja obywateli będzie musiała być uwzględniona w projekcie nowej konstytucji

 - podkreślił Szczucki.

Ogólnopolskie badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 osób 17-18 marca 2018 r.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ochrona życia poczętego #konstytucja #Ordo Iuris #Instytut Ordo Iuris

redakcja