Dr Nawrocki mówił, że w polskich dziejach ścierały się ze sobą dwie postawy wobec zaborów i okupacji: pozytywistyczna i realistyczna oraz romantyczna i mesjanistyczna. „Obie te szkoły myślenia i tradycje były reprezentowane przez wielkich polskich patriotów. Dyskusja wokół nich toczy się do dnia dzisiejszego wśród historyków i dotyczy wieku XX, a szczególnie Powstania Warszawskiego. I dobrze, że się toczy” – ocenił.
Wyjaśnił, że dzięki temu „rządzący naszą ojczyzną mogą konstruować naszą przyszłość z refleksją o przeszłości”.
Nie jesteśmy tu jednak dziś, by decydować, do której z tych opcji jest nam bliżej, ale po to, by pamiętać, że w X wieku w sercu Europy zaczął rodzić się naród, który szczególnie umiłował wolność. Naród dziś dumny ze swojej historii i przywiązany wartości. Naród, który w tragicznym uścisku dwóch totalitaryzmów w latach 1939-1945 zareagował tworząc największe w historii świata obywatelskie podziemne państwo i największą podziemną armię.(...) To nasza duma i tradycja
– podkreślił Nawrocki.
Głos zabrał też m.in. uczestnik Powstania Warszawskiego, przewodniczący Okręgu Pomorskiego Światowego Związków Żołnierzy AK, Jerzy Grzywacz. Wspominał, że w drużynie harcerskiej, w której służył, należącej do Szarych Szeregów, zginęła ponad połowa jego koleżanek i kolegów. „Brakowało mi ich pod koniec wojny, ale też i po wojnie. Brakował mi ich przyjaźni, bo była to przyjaźń zadzierzgnięta bardzo mocno” – powiedział
Mówił, że w Szarych Szeregach obowiązywał program, który dał się ująć w trzech słowach: „dziś, jutro, pojutrze”.
„To dziś to było przygotowanie się do walki, to jutro to było wystąpienie w tej walce, a pojutrze to miała być odbudowa po wojnie zniszczonego kraju (…) Każdy z moich kolegów i koleżanek, którzy zginęli, myślał o tym, żeby przeżyć i nastawiony był przede wszystkim na to, żeby swoje zdolności, pracowitość, ambicje poświęcić dla odbudowy naszego kraju. Ich dramat polegał także i na tym, że jeżeli umierali świadomie, to myśleli także o tym, że nie będą już tego kraju odbudowywać. Takie to było pokolenie”
– podkreślił Grzywacz.
W ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w MIIWŚ wyświetlono także fabularyzowany dokument „Powstanie Warszawskie” oraz promowano książkę Krzysztofa Mitala dla najmłodszych „Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni”. Muzeum włączyło się w też ogólnopolską akcję edukacyjną "BohaterON - włącz historię", polegającej na wysłaniu bezpłatnej kartki powstańcom.
Mamy kolejne pokolenia Polaków, które wysyłając kartę składają deklarację - podkreślil Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej - Testament polskiego państwa podziemnego jest w naszych sercach wciąż aktualny - dodał Karol Nawrocki.
Ponadto we wtorek po zmroku na kilka godzin na fasadzie budynku MIIWŚ wyświetlony został znak Polski Walczącej.
Wcześniej, 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono też w Gdańsku przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim, a godzinie 17.00 w całym mieście zawyły syreny alarmowe.