Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - przypomniał resort w komunikacie. Zaapelował też, że jeśli nie musimy, to powinniśmy unikać przebywania w pełnym słońcu.
„Starajmy się - w miarę możliwości - nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe”
- radzi ministerstwo.
Ministerstwo przypomniało też, że od początku czerwca utonęło 27 osób (a w ostatni weekend aż 8), a w związku z wysoką temperaturą wiele osób szuka ochłody w wodzie. MSWiA oraz służby apelują w związku z tym o rozsądek w czasie wypoczynku nad wodą.
MSWiA zwróciło ponadto uwagę, że przyczynami tragedii nad wodą są najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz kąpiel po spożyciu alkoholu.
„Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych”
- zaapelowało ministerstwo.
MSWiA przypomniało również, że tzw. „dzikie kąpieliska” można zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej policji. W razie niebezpiecznych sytuacji nad wodą zawsze należy dzwonić na numer alarmowy 112. „Właściwa reakcja może uratować komuś życie” - podkreślił resort.
Według meteorologów przez najbliższe dni utrzyma się wysoka temperatura powietrza przekraczająca 30 stopni.