Antyterroryści z Katowic zorganizowali szkolenie dla pirotechników różnych służb i jednostek z kraju. Był to jeden z elementów przygotowań przed grudniowym szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach.
Zajęcia odbywały się w zakładzie Nitroerg w Krupskim Młynie (Śląskie), który zajmuje się m.in. produkcją materiałów wybuchowych. Uczestnicy zajęć dokonywali próbnych detonacji.
Jak podał w czwartek zespół prasowy śląskiej policji, w szkoleniach zorganizowanych przez funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Katowic wzięli udział pirotechnicy z jednostek specjalnych policji i Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i fachowcy w dziedzinie materiałów wybuchowych.
Celem szkolenia było zwiększanie wiedzy o występujących mieszaninach wybuchowych, ich składzie i właściwościach, sprawdzenie możliwych skutków ich detonacji oraz doskonalenie współpracy pomiędzy pirotechnikami z różnych jednostek
- podała policja.
Uczestnicy szkoleń zdobywali wiedzę na temat rodzajów mieszanin wybuchowych i sprawdzali siłę rażenia danej mieszaniny, dokonując próbnych detonacji. Zajęcia odbywały się na terenie zakładu Nitroerg, który dysponuje placem strzelań. Odbywały się tu już wielokrotnie ćwiczenia jednostek specjalnych oraz innych służb zajmujących się pirotechniką.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzili specjaliści - pirotechnicy ze służb uczestniczących w szkoleniu, jak również fachowcy z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej Państwowego Instytutu Naukowego oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Przekazali oni wiedzę z zakresu technicznego zastosowania materiałów wybuchowych i tworzenia ładunków kumulacyjnych. Dzięki przygotowaniu tego rodzaju materiałów w celach szkoleniowych możliwe jest na przykład sprawdzenie przebijalności płyt pancernych oraz badanie wpływu wybuchu danej mieszaniny na przedmioty i obiekty
- relacjonowali policjanci.
W szkoleniu uczestniczyło blisko 40 osób z jednostek mundurowych z całego kraju, m.in. z policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych, a także ze Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa.
Były to kolejne ćwiczenia służb przed szczytem klimatycznym. Przed tygodniem w katowickich koszarach śląscy policjanci ćwiczyli zabezpieczanie manifestacji. W marcu policjanci, strażacy, funkcjonariusze ABW, Straży Granicznej oraz innych służb i instytucji ćwiczyli współdziałanie na wypadek ataku terrorystycznego. Realizowany wtedy scenariusz zakładał wybuch bomby w Spodku. Niedawno swoje ćwiczenia mieli antyterroryści.
Szczyt COP24 odbędzie się w Katowicach od 3 do 14 grudnia b.r. w kompleksie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i hali widowiskowej Spodek wraz z wydzielonym okolicznym terenem.
W trakcie szczytu Katowice spodziewają się przyjazdu około 30 tys. osób, które będą pracować przede wszystkim nad przyjęciem pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie, pierwszej w historii międzynarodowej umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację porozumienia.