W dniach 23-24 września odbędzie się 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która połączona jest z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich w parafiach w całej Polsce. – Jubileusz polega na przebaczeniu, na odpuszczeniu grzechów, na możliwości odnowienia więzi z Bogiem i bliźnimi. Stąd w sposób szczególny jubileusz małżeństwa jest okazją do tego, by sobie przebaczyć, odnowić więź ze współmałżonkiem – podkreśla ks. dr Bartosz Szoplik, wykładowca liturgiki w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.
Ksiądz Szoplik, tłumacząc, na czym polega jubileusz, podkreśla, że „dokonuje się to przed Bogiem, w podobnej formie jak złożona przed laty przysięga małżeńska, aczkolwiek nie jest to już przysięga, a ponowna deklaracja, odnowienie złożonej raz, na zawsze przysięgi małżeńskiej”.
Teksty liturgii odnowienia ślubowania mówią o tym, że to Pan Bóg umacnia wolę i wspiera małżonków, by jeszcze piękniej, jeszcze doskonalej mogli wypełnić ślub małżeński i przyrzeczenie, które sobie złożyli. I wszystkie te teksty przepojone są dziękczynieniem za dotychczasowe łaski oraz prośbą o umocnienie woli i wspieranie w łasce wierności
– wyjaśnia duchowny.
Obrzęd może przypominać zawarty przed laty, w czasie mszy świętej, sakramentalny związek małżeński. Jubilaci, podobnie jak przed laty, mogą zająć miejsca na klęcznikach. Różnie to w praktyce wygląda. Niektórzy małżonkowie chcą, aby oprawa jubileuszu małżeńskiego była szczególnie uroczysta, ale znam i takich małżonków, którzy prosili, aby w jubileusz ich małżeństwa była sprawowana msza święta
– mówi ks. Szoplik.
Jednocześnie podkreśla, że „nie zewnętrzna forma jest tutaj najważniejsza, ale duch dziękczynienia i otwarcia się na łaskę, której Pan Bóg udziela”.
Duchowny zaznacza, że choć obrzęd sakramentu małżeństwa przewiduje obchód jubileuszu nawet w pierwszą rocznicę ślubu, ale wskazuje szczególnie, by obchodzić 25., 50. i 60. rocznicę zawarcia małżeństwa.
W trakcie obrzędu małżonkowie jubilaci nie składają już przysięgi, odpowiadają jedynie na trzy pytania kapłana, które są odnowieniem ślubowania – ponowną deklaracją tego, czy chcą wzajemnie się miłować; czy chcą okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej; czy chcą wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie, aż do końca życia.
Na ten moment pytań jubilaci mogą mieć dłonie przewiązane stułą, podobnie jak to było w czasie składania przysięgi małżeńskiej
– mówi ksiądz Szoplik i dodaje, że obrzęd liturgiczny nie przewiduje ponownego nałożenia obrączek.
Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich nastąpi w niedzielę, 24 września, w parafiach w całej Polsce.