Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Jarosław Kaczyński o prof. Legutko: Człowiek ogromnej erudycji. Całe życie wybierał właściwie

Kongres Polska Wielki Projekt to dziś najważniejsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, gdzie ludzie z czołówki polskiej i międzynarodowej dyskutują o najważniejszych problemach - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wydarzenie odbywało się w piątek, sobotę i niedzielę w Warszawie.

mk

W trakcie trzydniowego kongresu odbyły się panele dyskusyjne, wręczono również nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, którą otrzymał europoseł PiS, filozof prof. Ryszard Legutko. Nagrodę wręczył wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Reklama

W późniejszej rozmowie z TVP Info szef PiS podkreślił, że Kongres Polska Wielki Projekt "jest to dziś najważniejsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce".

- Przedsięwzięcie, gdzie ludzie naprawdę z czołówki polskiej, ale bardzo często też z czołówki międzynarodowej, a nawet światowej, dyskutują o najważniejszych problemach odnoszących się do sytuacji na świecie, sytuacji naszej cywilizacji, wszystkich tych kryzysów, które przeżywamy

 - powiedział Kaczyński. Podkreślił, że tegorocznymi tematami kongresu były m.in. sprawa Ukrainy, a także inflacja i groźba głodu.

Według szefa PiS na kongresie można "spokojnie, bez krzyku, ale na poziomie bardzo wysokim za to, zamiast tego krzyku, który ciągle słyszymy w Sejmie ze strony opozycji totalnej, rozmawiać o tych kwestiach, które są ważne". Kaczyński wskazywał, że "taka wymiana myśli jest potrzebna, konieczna" a "jej zanik, niechęć do rozmowy, takiej poważnej rozmowy, (...) to jest jedna z takich ciężkich wad naszej współczesnej rzeczywistości, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, w Europie, w Stanach Zjednoczonych". "Tutaj to przynajmniej w jakiejś mierze przełamujemy" - ocenił wicepremier, zaznaczając, że na kongresie "spotykają się ludzie o bardzo różnych poglądach".

Kaczyński o prof. Legutko: Całe życe wybierał właściwie

Pytany o prof. Ryszarda Legutkę, który otrzymał nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS podkreślił, że jest to "bardzo wybitny intelektualista, dziś można spokojnie powiedzieć w skali międzynarodowej, światowej, oddziałujący na odradzanie się myśli liberalnej nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych".

"To ktoś, kto przez całe swoje świadome i dorosłe życie wybierał właściwie, oczywiście nie zawsze tak jak inni, wśród nich i ja, wybierali, ale to nie znaczy, że to były wybory złe. Zresztą zdarzało się, że je korygował" - kontynuował Kaczyński.

Podkreślił także, że Legutko to "człowiek ogromnej erudycji, jednocześnie takiego bardzo głębokiego, uzasadnionego (...) przekonania o tym, że polska cywilizacja i europejska i światowa przeżywa kryzys i odpowiedzią na ten kryzys może być tylko zdrowy, nowoczesny, ale mający bardzo głębokie, starożytne wręcz korzenie, konserwatyzm odwołujący się do tej wizji człowieka, której początki znajdujemy w filozofii greckiej (...) Ten koncept człowieka był kontynuowany, ale w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a nawet dłuższego okresu, jest ciągle spychany, redukowany, a dziś już właściwie niszczony" - podkreślił Kaczyński.

mk

Reklama