Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Papież w orędziu na Światowy Dzień Chorego zwraca uwagę na tajemnicę krzyża

W tym roku tematem Dnia Chorego są słowa, które Jezus, wywyższony na krzyżu, kieruje do swojej Matki Maryi i do Jana: „’Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja’. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27) - napisał papież Franciszek w orędziu na 26. Światowy Dzień Chorego.

By Benhur Arcayan (Malacañang Photo Bureau) [Public domain], via Wikimedia Commons

- Te słowa Pana rzucają głębokie światło na tajemnicę krzyża. Nie jest on beznadziejną tragedią, ale miejscem, gdzie Jezus ukazuje swoją chwałę i przekazuje swoją ostatnią wolę miłości, która staje się konstytutywną zasadą wspólnoty chrześcijańskiej i życia każdego ucznia - czytamy w orędziu.

Papież zaznaczył, że te słowa Jezusa zapoczątkowały "powołanie Maryi jako Matki całej ludzkości". 

- A wiemy, że matczyna troska o syna czy córkę obejmuje zarówno materialne, jak i duchowe aspekty ich wychowania - zauważył.

Franciszek wskazał, że Jezus na krzyżu troszczy się o Kościół i całą ludzkość, a Maryja dzieli jego troski.

- Uczeń Jan, umiłowany, reprezentuje Kościół, lud mesjański. Ma on uznać Maryję za swoją Matkę. A w tym uznaniu ma Ją przyjąć, kontemplować w Niej wzór ucznia, a także macierzyńskie powołanie, które Jezus Jej powierzył, wraz z troskami i projektami, jakie się z tym wiążą – ma być Matką, która kocha i rodzi dzieci, potrafiące kochać zgodnie z przykazaniem Jezusa. Zatem macierzyńskie powołanie Maryi, powołanie do opieki nad dziećmi przechodzi na Jana i na cały Kościół. Cała wspólnota uczniów jest włączona w macierzyńskie powołanie Maryi - wskazał papież Franciszek w orędziu.

Jak zaznaczył "macierzyńskie powołanie Kościoła w stosunku do osób będących w potrzebie i chorych urzeczywistniało się na przestrzeni jego dwutysiącletniej historii w przebogatej serii inicjatyw na rzecz chorych". 

Papież zapewnił, że w krajach, w których systemy opieki zdrowotnej są niewystarczające, Kościół stara się pomóc jak najwięcej.

Pamięć o długiej historii posługi niesionej chorym jest powodem do radości dla wspólnoty chrześcijańskiej, a przede wszystkim dla tych, którzy w dzisiejszych czasach pełnią tę posługę - zaznaczył Franciszek.

Papież wskazał, że Kościół otrzymał od Jezusa jego dar uzdrawiania, a to zadanie należy realizować z ciągle nowym zapałem.

- Maryi, Matce czułości, pragniemy powierzyć wszystkich chorych na ciele i duchu, aby umacniała ich nadzieję. Prośmy Ją także, aby nam pomagała być otwartymi na chorych braci. Kościół wie, że potrzebuje specjalnej łaski, aby mógł sprostać swojej posłudze ewangelicznej w zakresie opieki nad chorymi - czytamy w orędziu.

- Niech Dziewica Maryja wstawia się za tym XXVI Światowym Dniem Chorego; niech pomaga osobom chorym przeżywać swoje cierpienie w jedności z Panem Jezusem i niech wspiera tych, którzy się nimi opiekują. Wszystkim – chorym, pracownikom służby zdrowia i wolontariuszom – udzielam z serca Błogosławieństwa Apostolskiego - zakończył papież Franciszek.

 



Źródło: episkopat.pl

#Światowy Dzień Chorego #orędzie #papież Franciszek

redakcja