Papież Franciszek powiedział dzisiaj wiernym, że w świecie, w którym produkuje się broń i jest dużo przemocy, szopka jest "obrazem pokoju". Żłóbek jest jak "żywa Ewangelia" - dodał Franciszek podczas ostatniej przed Bożym Narodzeniem audiencji generalnej.
W czasie spotkania z siedmioma tysiącami wiernych w watykańskiej Auli Pawła VI papież podkreślił: "W tych dniach bieganiny w związku z przygotowaniami do Świąt możemy zadać sobie pytanie: >>Jak ja przygotowuję się do narodzin tego, którego się świętuje?<<".
- Prostym, ale skutecznym sposobem przygotowań jest budowa szopki
- wskazał.
- Ja też w tym roku podążyłem tą drogą. Pojechałem do Greccio, gdzie święty Franciszek zbudował pierwszy żłóbek razem z tamtejszymi mieszkańcami. Napisałem też list apostolski, by przypomnieć znaczenie tej tradycji - dodał papież przywołując swój dokument, jaki podpisał 1 grudnia w tym miasteczku w regionie Lacjum.
Franciszek zaznaczył, że "żłóbek jest jak żywa Ewangelia".
- Przynosi Ewangelię do miejsc, w których się żyje; do domów, do szkół, do miejsc pracy i wypoczynku, do szpitali i domów opieki, do więzień i na place - mówił.
Budowę szopki nazwał "świętowaniem bliskości Boga". Jak zauważył, szopka "oferuje inne nauczanie na temat życia".
- W tym gorączkowym czasem rytmie życia jest zaproszeniem do kontemplacji, przypomina nam o konieczności tego, by się zatrzymać
- powiedział papież. "Tylko wtedy, gdy potrafimy się skupić, możemy przyjąć to, co liczy się w życiu" - wyjaśnił.
Jak stwierdził Franciszek, "żłóbek jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek, gdy każdego dnia produkuje się na świecie tak dużo broni i tyle obrazów przemocy, zakradających się do oczu i serca".
- Żłóbek jest natomiast własnoręcznie wykonanym obrazem pokoju
- oświadczył papież i zachęcił do budowy szopek w domach.
Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Radujmy się obecnością Boga w osobie Dziecięcia, narodzonego w Betlejem z Maryi Dziewicy".
- Niech Dzieciątko Jezus będzie światłem na drogach waszego życia, pokojem i mocą, która wiedzie nas do zwycięstwa dobra nad złem
- mówił Franciszek.
Następnie złożył życzenia "błogosławionych Świąt".
Na zakończenie audiencji papież powiedział: "Dziękuję wszystkim, którzy w tych dniach, z wielu stron świata przysłali mi życzenia z okazji urodzin i 50-lecia kapłaństwa. Dziękuję przede wszystkim za dar modlitwy".