Komenda Główna AK wyznacza początek zrywu - godzinę "W" na 17, jednak pierwsze starcia z Niemcami rozpoczynają się już po godz. 13.30 w rejonie ul. Krasińskiego na Żoliborzu, a dwie godziny później - na Woli. Historycy szacują, że do walki stanęło 50 tys. żołnierzy Okręgu Warszawskiego AK i oraz innych organizacji. Tylko co dziesiąty był uzbrojony.
Niemiecki garnizon liczy ok. 20 tys. żołnierzy Wehrmachtu, policjantów, członków SS innych formacji znakomicie przeszkolonych i uzbrojonych. Według danych wywiadu AK Niemcy obsadzili łącznie 179 obiektów na terenie stolicy. Dysponowali bronią pancerną, bombowcami i artylerią.
Przez 63 dni trwała heroiczna i osamotniona walka z Niemcami. Celem była w pełni niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji.
Pamiętamy!
1 sierpnia co roku cała Polska na chwilę staje w miejscu, by przypomnieć o bohaterstwie Powstańców, zwyciężonych niepokonanych. W wielu miastach o 17.00 zawyją syreny, a - tradycyjnie - warszawskie Rondo Dmowskiego zapełni się morzem biało-czerwonych flag i dymem rac.
Widowiskowa jest także chwila pamięci na Wiśle w Warszawie, gdzie zatrzymują się dziesiątki łodzi i barek.
Tuż po 17.00 z Ronda Dmowskiego wyruszy XIII Marsz Powstania Warszawskiego.
Kluby Gazety Polskiej i Telewizja Republika zapraszają do wspólnego śpiewania piosenek powstańczych. Koncert rozpocznie się dziś o godzinie 18:30 na Placu Krasińskich w Warszawie.