- Kościół nie służył walką. Kościół nie miał broni w ręku. Księża nie walczyli z karabinem. Księża walczyli z różańcem, z różańcem w dłoni, tak jak nakazywała im to tradycja pokoleń poprzedników - mówił w Kościele św. Stanisława Kostki prezydent Andrzej Duda w 40. rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki. I dodawał: - Ks. Jerzy był przepełniony wiarą. Wiara go niosła. Niechże ten wielki dar, który miał błogosławiony ksiądz Jerzy, będzie darem danym dzisiaj wszystkim ludziom polskiego Kościoła, polskim księżom. Niechże ten dar będzie dany także nam, ludziom świeckim, często tak bardzo potrzebny, po to, by przełamać nasze lęki. po to, by przełamać nasze obawy.
Dziesiątki tysięcy osób wyruszyły dziś z Placu Zamkowego w Warszawie w Narodowym Marszu Papieskim pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj", który jest częścią obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy przeszli do sanktuarium ks. Popiełuszki na Żoliborzu, gdzie mszę św. odprawia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W kościele głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda.
Byliśmy w sowieckim zniewoleniu. Kiedy nie mogliśmy sami decydować o sobie, kiedy domagaliśmy się wolności. A każdy, kto to czynił, w mniejszym lub większym stopniu był zwalczany przez nadane z Moskwy władze. Ale co jest najważniejsze? Spotykamy się w dniu. Który jest czterdziestą rocznicą porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Ale także obecnie z woli polskiego Sejmu jest Narodowym Dniem Pamięci Księży Kapłanów Niezłomnych, jest narodowym dniem pamięci niezłomnego polskiego Kościoła. To ważne, bo te dwa elementy nie dadzą się rozdzielić i nie dadzą się ze sobą rozerwać. Ten kult i pamięć błogosławionego księdza Jerzego i pamięć niezwykłych zasług polskiego Kościoła, działającego poprzez swoich przedstawicieli. Niezłomnie, z odwagą, determinacją dla wolności.
Głowa polskiego państwa dodała:
Kościół nie służył walką. Kościół nie miał broni w ręku. Księża nie walczyli z karabinem. Księża walczyli z różańcem, z różańcem w dłoni, tak jak nakazywała im to tradycja pokoleń poprzedników: księdza Skorupki i innych, którzy gdy trzeba było z krzyżem w dłoni i różańcem w drugim ręku szli bronić Rzeczypospolitej. Oni też jej odważnie bronili. Pamiętamy dzisiaj znakomicie, że wielu z nich zapłaciło za to niezwykle wysoką cenę.
Andrzej Duda wymieniał:
Jak błogosławiony prymas Wyszyński, przez lata więziony, ciemiężony, jak arcybiskup Baraniak, w istocie katowany, torturowany przez komunistów. Jak wreszcie ksiądz Stanisław Suchowolec, ksiądz Stefan Niedzielak czy ksiądz Sylwester Zych, którzy zostali przez komunistów zabici, a w szczególności męczennik, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, ale też i wielu, wielu innych prześladowanych, ciemiężonych, wcielanych do wojska w 1966/1968 roku. Niszczonych psychicznie, niszczonych fizycznie, prześladowanych. Tych wszystkich, którzy umieli przetrwać w wierze w Bogu i w swojej niezłomnej postawie. Dziękuję, że jesteście tutaj, bo ta dzisiejsza Wasza obecność i ta dzisiejsza modlitwa to nie tylko modlitwa o kanonizację błogosławionego księdza Jerzego. To nie tylko modlitwa za Ojczyznę naszą, za wstawiennictwem błogosławionego księdza Jerzego, ale to także modlitwa za wstawiennictwem księdza Jerzego w intencji polskiego Kościoła, w intencji polskich księży, o siłę, o moc także i w dzisiejszych, wcale niełatwych dla nich czasach. Dziękuję za to, że jesteście. Potrzebują tej modlitwy, tak jak potrzebujemy jej my wszyscy, tak jak potrzebuje jej dzisiaj nasza ojczyzna.
Prezydent wiele miejsca poświęcił błogosławionemu kapłanowi, zamordowanemu przez bezpiekę.
Niezwykłą, daną przez Ducha Świętego umiejętnością księdza Jerzego, która zaskarbiła mu zaufanie robotników, było to, że umiał o ważnych sprawach mówić do nich w sposób przystępny, łatwy do zrozumienia. Nie bał się tego. A jednocześnie nie nawoływał nigdy do agresji. Nawoływał do modlitwy. Był człowiekiem wielkiej wiary, jak mówią wszyscy ci, którzy znali go bezpośrednio. Był przepełniony wiarą. Wiara go niosła. Niechże ten wielki dar, który miał błogosławiony ksiądz Jerzy, będzie darem danym dzisiaj wszystkim ludziom polskiego Kościoła, polskim księżom. Niechże ten dar będzie dany także nam, ludziom świeckim, często tak bardzo potrzebny, po to, by przełamać nasze lęki. po to, by przełamać nasze obawy. Po to, by przełamać nasze trudności, które często mamy ze sobą samym, a czasem w zrozumieniu otaczającej nas rzeczywistości. Niechże nam pomoże w relacjach z naszymi bliskimi. Ale przede wszystkim niechże nam pomoże w nieustannej modlitwie o naszą Ojczyznę i za naszą Ojczyznę. O to, by Polska trwała nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń.