Wiesław Kazanecki (1939-1989) poeta, prozaik i publicysta, urodził się i tworzył w Białymstoku. Od blisko 30 lat w mieście przyznawana jest nagroda literacka jego imienia.
Pamiątki po Kazaneckim przekazała Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku żona poety - Halina Kazanecka. Wśród przekazanych rzeczy znalazły się m.in. fotografie z archiwum rodzinnego, prywatna korespondencja m.in. z Jackiem Podsiadło, maszynopisy i rękopisy utworów wierszy i prozy Kazaneckiego - powiedziała rzeczniczka Książnicy Podlaskiej Justyna Sawczuk. Dodała, że szczególnie cieszy maszyna do pisania należąca do poety.
Nie są to pierwsze pamiątki po Kazaneckim w zbiorach Książnicy. Biblioteka posiada m.in. książeczkę z wierszami poety z lat 1958-61 wydaną w jednym egzemplarzu, a także m.in. maszynopisy felietonów publikowanych w "Kontrastach", notatek nowojorskich, a także rękopisy i prywatną korespondencję.
Dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek, cytowana w komunikacie przesłanym w środę mediom, powiedziała, że przekazane przez Halinę Kazanecką pamiątki po poecie to dla biblioteki "szczególne wyróżnienie". "Cieszymy się, że pani Halina Kazanecka obdarzyła nas zaufaniem" - mówiła Gadek i dodała, że dzięki przychylności Kazaneckiej, Książnica dysponuje licencją na wydanie dzieł zebranych poety.
"Trwają właśnie prace nad opracowaniem publikacji. Mamy nadzieję, że ujrzy ona światło dzienne w 2020 roku" - zapowiedziała Gadek.
Wiesław Kazanecki urodził się w 1939 roku. Studiował polonistykę w Opolu, tam debiutował w 1959 roku. W latach 60. wrócił do Białegostoku. Jego książka "Kamień na kamieniu" (1964) przypadła na czasy tzw. polskiej małej stabilizacji. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik "Portret z nagonką".
Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny".
Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".