Podpisano umowę na budowę dworca w Oświęcimiu. Prace budowlane ruszą jeszcze w tym miesiącu. Zakończenie inwestycji planowane na IV kw. 2019 r.
Przyszły oświęcimski dworzec powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Obiekt będzie składał się z dwóch niezależnych kubatur, połączonych wspólnym dachem. W części zachodniej znajdzie się całkowicie przeszklona poczekalnia, pomieszczenie na kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem i posterunek Straży Ochrony Kolei.
W obiekcie pojawi się też dodatkowa poczekalnia dla dzieci z kolejowym kącikiem zabaw. W części wschodniej nowego dworca przewidziane są cztery lokale usługowo-handlowe. Na zewnątrz, pod wiatą pojawią się dodatkowe miejsca oczekiwania na pociąg i zadaszony parking rowerowy. Ponadto na dworcu zapewniono miejsce na biletomat, bankomat, maszyny vendingowe, szafki na bagaż, przewidziano także miejsce na paczkomat.
Umowa na budowę dworca w Oświęcimiu podpisana! Prace budowlane nad nowym #IDS ruszą jeszcze w tym miesiącu. Zakończenie inwestycji planowane na IV kw. 2019 r. #ZmieniamyDworce
— PKP S.A. (@PKP_SA) 19 września 2018
Więcej info: https://t.co/jfApnUOYJO pic.twitter.com/fkrfBnhmVA
Dworzec w Oświęcimiu to jeden z 20 obiektów na terenie Małopolski, które objęte są naszym Programem Inwestycji Dworcowych. Podróżni i mieszkańcy miasta od lat czekają na realizację tego zadania. Dziś przechodzimy od obietnic do realizacji. Z nowoczesnego i funkcjonalnego dworca będziemy mogli skorzystać już pod koniec przyszłego roku
– mówił Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.
Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Dla osób niewidomych i niedowidzących zaprojektowano system oznaczeń dotykowych i pasów prowadzących. Wszystkie toalety będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie też teren przed dworcem. Przed budynkiem powstanie plac z przystankiem autobusowym, ławkami, oświetleniem w nawierzchni oraz ozdobną roślinnością. Obok dworca przewidziano również parking dla 88 samochodów, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych.
Podobnie jak inne Innowacyjne Dworce Systemowe, w nowym obiekcie w Oświęcimiu również pojawią się rozwiązania ekologiczne. Budynek zostanie wyposażony w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła czy też instalację wody szarej zasilanej przez wodę deszczową, wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.
W nowym budynku pojawi się również historyczna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego z początku lat. 60. XX w. Obecnie mozaika znajduje się wewnątrz budynku, ma 24 m długości i łączną powierzchnię 100 m2. Zabytkowy element pojawi się na elewacji przyszłego dworca. Zostanie on przeniesiony razem ze ścianą w trzech częściach, ważących ok.45 ton każda.
Za realizację inwestycji w Oświęcimiu odpowiadać będzie konsorcjum trzech firm: Przedsiębiorstwo Budowlane MAZUR Sp. z o.o. Sp. k.; Firma Budowlana MAZUR Sławomir Mazur i PB Mazur Sp. z o.o. Koszt zadania wyniesie ok. 16,5 mln zł i zostanie sfinansowany ze środków budżetu państwa i środków własnych PKP S.A.