Po raz dziesiąty Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami centrum Poznania. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. 7,5 tys. osób. Uczestnicy przeszli z pl. Wolności na Stary Rynek. Uroczystość zakończyła msza św. odprawiona o 13.45 w poznańskiej Farze.
Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w piśmie skierowanym do uczestników uroczystości podkreślił, że podróż Mędrców ze Wschodu do Betlejem „doprowadziła ich do spotkania z przychodzącym na ziemię Bogiem”.
Także i my wychodzimy z naszych domów, aby przemierzając ulice Poznania, zaświadczyć, że Bóg naprawdę przyszedł na ziemię. Wobec mieszkańców naszego miasta chcemy wyznać, że Jezus jest wśród nas, a spotkać może Go każdy, kto pozwoli prowadzić się przygodzie wiary
– napisał Gądecki.
Uczestnicy pochodu kolędując przeszli z pl. Wolności na Stary Rynek. W połowie drogi uczestników pozdrowił aktor odgrywający rolę św. Marcina. Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, w tym roku do tradycyjnych darów ofiarowanych przez Mędrców: złota, kadzidła i mirry, dołączono czwarty - rogale świętomarcińskie wręczone przez poznańskiego cukiernika.
W porównaniu do poprzednich edycji orszaku w tym roku organizatorzy wprowadzili kilka zmian. Tłumacząc się dobrem zwierząt i względami ekologicznymi zrezygnowali z wykorzystania w wydarzeniu żywych wielbłądów. Aktorzy odgrywający rolę Mędrców poruszali się na koniach.
Nowością było dodanie dodatkowej sceny tanecznej dla występujących w aranżacji aniołów. Tzw. scenę diabelską rozbudowano wykorzystując do tego stojący na pl. Wolności diabelski młyn.
W tym roku organizatorzy wydarzenia przygotowali dla uczestników 10 tys. papierowych koron i 5 tys. śpiewników. Osoby, dla których zabrakło egzemplarzy mogły skorzystać z elektronicznej wersji śpiewnika udostępnionej na smartfony w aplikacji Drogowskaz.
W czasie orszaku prowadzono zbiórkę pieniędzy na wsparcie Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień w Wierzenicy oraz na Dom Dziennego Pobytu "Dzieci Betlejem" dla sierot i półsierot w Kitwe w Zambii.
Poznańska uroczystość odbyła się pod patronatem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, a wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu miasta. Przy organizacji tegorocznego orszaku wzięło udział ok. pół tysiąca wolontariuszy.
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy.