Papież Franciszek, który w środę przybędzie z wizytą do Tajlandii, w przesłaniu do mieszkańców tego kraju wyraził nadzieję, że jego podróż będzie sprzyjać dialogowi międzyreligijnemu i pokojowej koegzystencji.
W orędziu wideo rozpowszechnionym dzisiaj przez Watykan papież powiedział, że w wieloetnicznej i bogatej w różnorodne tradycje duchowe i kulturowe Tajlandii wiele uczyniono dla "zgody i pokojowego współżycia" nie tylko między mieszkańcami kraju, ale i w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej.
- Ufam, że moja wizyta przyczyni się do podkreślenia znaczenia dialogu międzyreligijnego, wzajemnego zrozumienia i braterskiej współpracy, zwłaszcza w służbie ubogim, potrzebującym i na rzecz pokoju
- oświadczył Franciszek.
Jak zaznaczył, "na świecie, który zbyt często doświadcza niezgody, podziału i wykluczenia, zaangażowanie na rzecz kształtowania jedności szanującej godność każdego mężczyzny, kobiety i dziecka może być inspiracją dla wysiłków podejmowanych przez ludzi dobrej woli, by promować wspaniały, prawdziwy rozwój naszej rodziny ludzkiej w solidarności, sprawiedliwości i w życiu w pokoju".
Papież podkreślił, że podczas swojej wizyty spotka się ze wspólnotą katolicką Tajlandii, aby umocnić ją w wierze. Chrześcijanie stanowią tam 1 procent ludności.
- Pragnę również umocnić więzy przyjaźni, łączące nas z wieloma buddyjskimi braćmi i siostrami, którzy dają wymowne świadectwo tak bardzo charakterystycznych dla waszego ludu wartości tolerancji i zgody
- dodał.
Franciszek zapewnił o swej modlitwie za naród Tajlandii.
Do Bangkoku papież przybędzie w środę 20 listopada, w południe miejscowego czasu.
W czwartek na dziedzińcu siedziby rządu odbędzie się oficjalna ceremonia powitania papieża, po której przyjmie go premier Prayuth Chan-ocha.
Następnie Franciszek wygłosi przemówienie powitalne do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa.
Złoży także wizytę u najwyższego patriarchy buddyjskiego w świątyni Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram. Odwiedzi też stołeczny szpital, gdzie spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi.
W programie tego dnia jest ponadto papieska wizyta u króla Tajlandii Maha Vajiralongkorna (Ramy X) w Pałacu Królewskim w Amphorn.
Wieczorem na stadionie narodowym papież odprawi mszę.
W piątek Franciszek spotka się z duchowieństwem w parafii pod wezwaniem świętego Piotra w Bangkoku, a po południu z przywódcami wyznań chrześcijańskich i innych religii. Później w stołecznej katedrze odprawi mszę dla młodzieży.
W sobotę papież zakończy wizytę w Tajlandii i poleci do Japonii, gdzie pozostanie do 26 listopada.