W Łodzi rozpoczęła się dzisiaj 5. edycja Igrzysk Wolności – interdyscyplinarnego wydarzenia z udziałem przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, polityków i pisarzy. W sobotę gościem Igrzysk będzie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - Gdzie, jak nie właśnie w Łodzi, rozmawiać o sprawach, które są dla nas ważne – o przyszłości Polski i Europy - powiedziała podczas rozpoczęcia Igrzysk Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
- Witam uczestników w mieście wolnych ludzi, w Łodzi, którą ukochałam i która ukochała wolność i pokazuje, że na przestrzeni czasu tworzyła się i powstawała w oparciu o otwartość, tolerancję i wolność. Gdzie, jak nie właśnie w takim mieście, rozmawiać o sprawach, które są dla nas ważne – o przyszłości Polski i Europy
– mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas uroczystego otwarcia Igrzysk Wolności.
Jak podkreśliła prezydent, Igrzyska to rozmowa "o wartościach, takich jak wolność, demokracja i niepodległość, którą dzięki tym wartościom Polacy potrafili odzyskać".
- To spotkanie, na którym intelektualiści przyjmują na siebie odpowiedzialność i obowiązek dyskutowania o historii, wolności, demokracji i wartościach, wyciągania z tej dyskusji wniosków i pokazywania tego, jak powinna wyglądać nasza przyszłość (...) Jestem dumny z Łódzkiego, z Polski, naszej historii, demokracji i wolności; zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie przyszłość bez tych wartości
– zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.
W intencji organizatorów tegoroczna edycja Igrzysk Wolności ma być alternatywną propozycją uczczenia Święta Niepodległości.
- W kontekście zamieszania związanego z obchodami tego święta w Warszawie możemy stwierdzić, że to właśnie w Łodzi odbędą się radosne, pozytywne, intelektualne i kulturalne obchody tego ważnego momentu w naszej historii. Dziś to Łódź jest stolicą wolności
– zaznaczył szef Fundacji Liberte! Błażej Lenkowski.
Lenkowski przypomniał, że Liberte!, która wspólnie m.in. z miastem Łodź jest organizatorem Igrzysk Wolności, od 11 lat walczy o wartości demokracji liberalnej – "społeczeństwo otwarte, mądrą gospodarkę rynkową, miejsce Polski w Europie, równouprawnienie, prawa mniejszości i świeckie państwo".
W sobotę pierwszym punktem programu będzie wykład Donalda Tuska "11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje". Zaplanowano też szereg paneli dyskusyjnych, m.in. "Bitwa o tożsamość", Bitwa o gospodarkę i godność Polaka-przedsiębiorcy", "Polityka pamięci", "Jak uczyć najnowszej historii Polski?", "Historia LGBT". Z uczestnikami spotkają się pisarze - Ziemowit Szczerek, Eustachy Rylski, Elżbieta Cherezińska, Anna Bikont. Na debatach pojawią się m.in. Leszek Balcerowicz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Adam Szłapka, Katarzyna Lubnauer.
Z kolei 11 listopada o polityce historycznej w kinematografii porozmawiają: Agnieszka Holland, Olgierd Łukaszewicz, Joanna Kos-Krauze, Konrad Szołajski i Maja Komorowska. Wśród tematów poruszanych tego dnia znajdą się m.in. nowy ład cyfrowy, bitwa o prawa zwierząt, relacje polsko-ukraińskie, globalizacja, stulecie praw kobiet w Polsce. Wśród dyskutantów znajdą się m.in. Barbara Nowacka, Michał Boni, Radosław Sikorski, Robert Biedroń, pisarze Dorota Masłowska i Stefan Chwin.
W niedzielę przedstawiciele totalnej opozycji zaplanowali udział w łódzkiej paradzie niepodległości.