Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur wystąpił do rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z wnioskiem, aby zwrócił się on do służb porządkowych w związku z blokadą sali obrad Rady - poinformował rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera. Rektor wyraził zgodę na interwencję policji, gdy zajdzie taka potrzeba.
Budynek, w którym odbywają się posiedzenia KRS, jest własnością SGGW. Dziś rano kilkunastoosobowa grupa reprezentująca ruch Obywatele RP zablokowała wejście do sali obrad Krajowej Rady Sądownictwa. Tym samym opóźnione zostało rozpoczęcie obrad Rady, podczas których KRS ma wyłonić kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Obrady plenarne do tej pory się nie rozpoczęły.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rozpoczęcie obrad Krajowej Rady Sądownictwa zablokowane przez „Obywateli RP”
- Przewodniczący KRS wystąpił do rektora uczelni, na której terenie się znajdujemy, z wnioskiem, aby wystąpił do służb porządkowych o doprowadzenie sytuacji do stanu normalności. KRS jest organem konstytucyjnym i w dniu dzisiejszym uniemożliwiono jej normalne funkcjonowanie
- powiedział dziennikarzom Mitera.
Jak zaznaczył Mitera, "mamy nadzieję, że rektor wystąpi z taką inicjatywą do służb porządkowych".
- Wpłynęła do nas oficjalna prośba od KRS-u, rektor wyraził na to zgodę. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to policja będzie mogła wejść (na teren uczelni)
- poinformował rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk. "Jako administrator budynku nie mamy wyjścia, ponieważ blokowana jest również część wspólna korytarzy, gdzie są też inne firmy" - dodał.
W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Do obsadzenia w Izbie Cywilnej jest siedem wakatów sędziowskich.