W Suchowoli na Podlasiu trwają dwudniowe uroczystości związane z 70. rocznicą urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Zamordowany w 1984 roku przez SB duchowny pochodził z tej parafii, urodził się w pobliskiej wsi Okopy.
W obchodach bierze udział rodzina ks. Jerzego i mieszkańcy Suchowoli, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Listy do uczestników skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przypomniał w swoim wystąpieniu przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, że duchowny w swoich kazaniach, w czasie mszy za ojczyznę, „mówił o Polsce solidarnej, wolnej i demokratycznej”.
Nawiązując do słów ks. Jerzego „nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj” ocenił, że to przesłanie wciąż aktualne.
To jest dewiza, która powinna przyświecać nam wszystkim
– dodał minister Błaszczak.
Zaznaczył, że bezpośredni sprawcy zabójstwa duchownego zostali ukarani. Ale – jak to ujął – „wszyscy ci, którzy byli mocodawcami tych bandytów, nie ponieśli kary za swoje inspiracje, za swoje czyny”.
Nie rozliczona została także cała formacja, która stała na straży aparatu opresji reżimu komunistycznego
– zauważył szef MSWiA.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się we wsi Okopy 14 września 1947 r. jako Alfons Popiełuszko. Imię zmienił oficjalnie w 1971 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.