Od kilku dni przez media społecznościowe przetacza się fala "bananowych" zdjęć. Akcja, w której prym biorą celebryci, ma stanowić odpowiedź na decyzję dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie o usunięciu z ekspozycji kontrowersyjnych prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Na jednym z twitterowych profili pojawił się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą oraz bananem. Prezes Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski, nie ma wątpliwości - "mamy do czynienia ze znieważeniem przedmiotu czci religijnej".
W ostatnich dniach w mediach społecznościowych możemy oglądać liczne "bananowe" zdjęcia, do których pozują również celebryci oraz politycy opozycji. Ma to być odpowiedź na decyzję prof. Jerzego Miziołka o usunięciu z Muzeum Narodowego dwóch instalacji wideo - autorstwa Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" z 1972 r. i Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. Usunięcie prac z muzeum nakazał dyrektor placówki prof. Jerzy Miziołek, który tłumaczył, że dzieła te "rozpraszały młodzież", a muzeum otrzymywało skargi od niezadowolonych gości.
Na jednym z kont na Twitterze pojawiła się grafika przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą i bananem przy twarzy.
@OrdoIuris @jerzKwasniewski czy możecie Państwo zająć się tą sprawą? pic.twitter.com/160O7l1WXS
— ? (@PanTaksowkarz) 29 kwietnia 2019
Zdaniem Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa Instytutu Ordo Iuris, "mamy do czynienia ze znieważeniem przedmiotu czci religijnej".
- Powołane do obrony wolności religijnej Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris udzieli pomocy prawnej każdemu, kto zechce złożyć zawiadomienie o obrazie uczuć religijnych (art. 196 kk) tym publicznym wpisem na Twitterze
- napisał Kwaśniewski.
Powołane do obrony wolności religijnej @CWR_Ordoiuris udzieli pomocy prawnej każdemu, kto zechce złożyć zawiadomienie o obrazie uczuć religijnych (art. 196 kk) tym publicznym wpisem na Twitterze.
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) 29 kwietnia 2019
Mamy do czynienia ze znieważeniem przedmiotu czci religijnej. https://t.co/cFxDOYFkF7
Pod postem pojawiły się już pierwsze deklaracje chęci złożenia zawiadomienia do organów ścigania.
Kilka dni temu kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Płocku został oklejony plakatami z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. W sprawie błyskawicznie zareagował minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński, który zapowiedział zajęcie się tą sprawą przez policję.
W weekend na Jasnej Górze trwały modlitwy wynagradzające w związku z profanacją wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.