Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

O czym nie można zapomnieć przy grobach bliskich? Abp Jędraszewski przypomina

- Nie możemy zapomnieć o tym, że nasze życie jest biegiem, jest szczególnym rodzajem zawodów o to, by w nas ostatecznie zwyciężył Chrystus, byśmy byli ludźmi zwycięstwa poprzez dobro czynione każdego dnia. Tej perspektywy nie możemy stracić z pola widzenia, zwłaszcza teraz, gdy w uroczystość Wszystkich Świętych odwiedzimy groby naszych bliskich - mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

pixabay.com/CC0/goszka

Metropolita przewodniczył mszy św. w kościele parafialnym w Korzkwi (pow. krakowski). Na początku przypomniał, że św. Paweł miał ambicję, by głosić Chrystusa całemu światu. W drugim liście do Tymoteusza apostoł spisał swój testament i żegnał się ze swoim ukochanym uczniem. Był świadom, że nadchodzi jego śmierć, w obliczu której miał poczucie osamotnienia i opuszczenia przez ludzi. Wiedział jednak, że jest z nim Chrystus, który go umacniał do głoszenia Ewangelii bez względu na okoliczności.

Św. Paweł uczynił rachunek ze swojego życia, pisząc: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”. Metropolita zauważył, że apostoł ustrzegł skarb swego serca – wiarę, o której czystość wielokrotnie walczył. Św. Paweł wyraził swą nadzieję na zbawienie i życie wieczne, gdy Chrystus wręczy mu wieniec zwycięstwa. Na końcu listu św. Paweł wielbi Boga za wszystkie Jego dzieła.

Arcybiskup zauważył, że słowa apostoła są szczególną lekcją w jaki sposób należy przygotować się na chwilę śmierci. Ludzie przytłoczeni codziennością nie myślą o sprawach ostatecznych. Metropolita wskazał, że wierni wywodzą się z Kościoła świętego oraz zmierzają do Chrystusa i nie mogą o tym zapomnieć. Zauważył, że uroczystość Wszystkich Świętych to okazja, by zgłębić tajemnicę Kościoła chwalebnego, który cieszy się szczęściem w obecności Boga.

– Nie możemy zapomnieć o tym, że nasze życie jest biegiem, jest szczególnym rodzajem zawodów o to, by w nas ostatecznie zwyciężył Chrystus, byśmy byli ludźmi zwycięstwa poprzez dobro czynione każdego dnia. Tej perspektywy nie możemy stracić z pola widzenia, zwłaszcza teraz, gdy w uroczystość Wszystkich Świętych odwiedzimy groby naszych bliskich

– powiedział. Wskazał, że obowiązkiem wierzących jest modlitwa za dusze, które znajdują się w czyśćcu i oczekują na życie wieczne.

Abp Jędraszewski przywołał myśl ks. Józefa Tischnera z książki „Filozofia dramatu”. Filozof mówił, że ludzie , którzy idą na cmentarz czują, że to miejsce jest wielkim zobowiązaniem. Arcybiskup dodał, że ci, którzy żyli również biegli do Pana Boga i pozostawili po sobie piękne uczynki i dobro. Odczytując to podczas modlitwy przy ich grobach należy przekazywać wszystko co się składa na historię narodu kolejnym pokoleniom.

– O dobre życie, mądre i odpowiedzialne na wzór św. Pawła i o przeżycie cmentarza jako miejsca spotkania z tymi, którzy nas wyprzedzili do Chrystusa, módlmy się w czasie tej mszy św.

– powiedział metropolita na zakończenie.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Korzkwi została erygowana w 1386 r. Kościół wybudowany w 1630 r., był konsekrowany 23 września 1640 r. Miejscowości należące do parafii to Brzozówka, Garliczka, Grębynice, Januszowice, Korzkiew, Owczary, Prądnik Korzkiewski i Przybysławice. Świątynia wraz z ogrodzeniem i kaplicami została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Proboszczem parafii, liczącej 2210 mieszkańców jest ks. Paweł Łukaszka.

 



Źródło: diecezja.pl, niezalezna.pl

#Wszystkich Świętych #abp Marek Jędraszewski

redakcja