Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Nowy węzeł przesiadkowy w Olsztynie

Chodniki i jezdnie oraz miejsce krótkoterminowego postoju dla samochodów powstaną w węźle przesiadkowym Olsztyn-Śródmieście, którego budowa rozpocznie się w wakacje. W tym miejscu będzie też park upamiętniający istniejący niegdyś cmentarz ewangelicki.

Autor:

Umowa na budowę "Węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście" została podpisana - poinformował w środę Urząd Miasta w Olsztynie.

Teren kończący ulicę 1 Maja przy przejściu podziemnym na Zatorze i przy nowo utworzonym peronie kolejowym Olsztyn Śródmieście jest teraz zaniedbany. Ma się to zmienić po zagospodarowaniu tego obszaru.

Wykonawca zacznie prace od wybudowania sieci kanalizacji deszczowej i rozbiórki ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się między ulicami 1 Maja i Partyzantów, wzdłuż torów kolejowych. W tym miejscu wykonane zostaną dojścia piesze i dojazdy do przystanku PKP, wraz z siedmioma miejscami krótkoterminowego postoju dla samochodów. Powstanie też park upamiętniający istniejący kiedyś w tym miejscu cmentarz ewangelicki. Nad przebiegiem prac będą czuwali archeolodzy, ponieważ założony w XIX wieku cmentarz ewangelicki został zlikwidowany tylko formalnie i powierzchniowo.

Zgodnie z projektem wykonawca będzie miał za zadanie utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz. Powstanie tam m.in. Pawilon Pamięci i lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające pochowanych mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i małej architektury oraz miejsca do montażu stacji roweru miejskiego.

Dodatkowo wykonane zostaną różnego rodzaju kompozycje i nasadzenia zieleni.

Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano współfinansowanie unijne w projekcie "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności". 

Autor:

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej