Gazeta Polska: Roman Tuska » CZYTAJ TERAZ »

Nową metodę walki z rakiem zastosowano w Radomskim Centrum Onkologii

Radomskie Centrum Onkologii jako pierwsze w woj. mazowieckim i jedno z pierwszych w kraju zastosowało nowoczesną metodę immunoterapii w leczeniu raka płuca. Zastosowanie leku, wykorzystywanego od kilku miesięcy w USA, zwiększa szanse na długoletnie przeżycie cierpiących na ten rodzaj nowotworu.

Pixabay/ PublicDomainePictures

U 62-letniej mieszkanki Radomia, u której rozpoznano raka płuc wymagającego chemio- i radioterapii, radomscy lekarze zastosowali lek durwalumab (Imfinzi).

Najpierw zastosowano u niej obie te metody leczenia równocześnie. Następnie pacjentka zdecydowała się na poddanie się nowoczesnej metodzie immunoterapii po to, aby zwiększyć szanse na uniknięcie nawrotu choroby.

Jak powiedział PAP ordynator oddziału onkologii w Radomskim Centrum Onkologii (RCO) dr Tomasz Lewandowski, lek wykorzystuje się w przypadkach najczęstszego podtypu raka płuc, tzw. raka niedrobnokomórkowego. "Jest stosowany u pacjentów z chorobą bez przerzutów - w przypadku, gdy ze względu na stan zaawansowania nowotworu nie da się go usunąć chirurgicznie i gdy możliwe jest uprzednie zastosowanie radioterapii" - wyjaśnił dr Lewandowski. Według niego zastosowanie leku po chemio- i radioterapii daje szanse na zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby i wydłużenie życia pacjenta bez jej dalszego rozwoju.

Durwalumab należy do grupy leków odblokowujących reakcję immunologiczną organizmu na nowotwór, który go zaatakował. Lek jest zarejestrowany i stosowany od kilku miesięcy w Stanach Zjednoczonych. Został też pozytywnie zaopiniowany przez Europejską Agencję Leków. Obecnie czeka na rejestrację.

Durwalumab jest podawany dożylnie w dawkach co dwa tygodnie, a pomiędzy nimi chory nie musi leżeć w szpitalu, co jest szczególnie ważne dla jego kondycji psychicznej. W Radomiu leczenie tym lekiem jest bezpłatne.

RCO planuje leczyć w ten sposób kolejnych pacjentów. Dr Lewandowski ma nadzieję, że zwiększenie dostępności immunoterapii pozwoli na jej zastosowanie nie tylko w nawrotach raka płuc, ale również w skojarzeniu z chemio- i radioterapią we wcześniejszych stadiach choroby, kiedy szanse na wyleczenie są największe.

Radomskie Centrum Onkologii jest jedynym specjalistycznym szpitalem onkologicznym w Radomiu. Ma podpisany kontrakt z NFZ na chemioterapię, chirurgię onkologiczną oraz radioterapię. Rocznie oddział onkologii w RCO przyjmuje ok. 6 tys. pacjentów z różnymi typami nowotworów.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Radom #Radomskie Centrum Onkologii #rak płuca

redakcja