Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Nowa koalicja próbuje przejąć media publiczne. Biedroń przedstawia scenariusz na dzisiaj

- Prawdopodobnie zbierze się dzisiaj komisja kultury i środków masowego przekazu, która przyjmie uchwałę dotyczącą Rady Mediów Narodowych - zapowiedział dzisiaj w rozmowie z Wirtualną Polską Robert Biedroń, eurodeputowany Lewicy.

Robert Biedroń
Robert Biedroń
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak (KO) w poniedziałek w Polsat News powiedział, że projekt uchwały ws. domniemanej nielegalności Rady Mediów Narodowych będzie wyłożony we wtorek po godz. 8 w klubie i politycy koalicji będą ją podpisywać.

Dzisiaj w rozmowie z Wirtualną Polską Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, zapowiedział, że zmiany w mediach publicznych "zaczną się dzisiaj".

- Dzisiaj jest ważny moment, kluczowy, jeśli chodzi o sprawienie, żeby media w końcu były obywatelskie, a nie partyjne. Prawdopodobnie zbierze się dzisiaj sejmowa komisja kultury i środków masowego przekazu, która przyjmie uchwałę dotyczącą Rady Mediów Narodowych. Z moich informacji plan jest taki, że za pomocą działań komisji będzie podejmowana taka decyzja, Sejm będzie obradował, to dobry moment, by to zrobić. (...) Dzisiaj ten węzeł gordyjski zaczniemy rozwiązywać i chciałbym, by jak najszybciej to nastąpiło, ale decyzje podejmować będą parlamentarzyści i minister kultury

– powiedział Biedroń.

Rada Mediów Narodowych została powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych. Powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Kadencja członków Rady trwa 6 lat. W skład RMN wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.

Pod koniec lipca 2022 r. Sejm wybrał trzech członków RMN: ponownie - Joannę Lichocką (posłanka PiS) i Krzysztofa Czabańskiego, a także Piotra Babinetza (poseł PiS). Prezydent pod koniec lipca 2022 r. powołał do Rady ówczesnego posła Lewicy Marka Rutkę. Członkiem gremium jest też poseł poprzedniej kadencji Robert Kwiatkowski, zgłoszony przez klub Lewicy, powołany do RMN przez prezydenta w 2020 r. W Radzie zastąpił zgłoszonego przez Kukiz'15 Grzegorza Podżornego, który zrezygnował z zasiadania w RMN w sierpniu 2020 r. 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, wp.pl

#Robert Biedroń #Rada mediów Narodowych #media #TVP

md