Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

„Naszość” kandydatem do Oscara? Komedia o postkomunizmie od dziś w kinach w całej Polsce!

„Film o Naszości zgłaszam do listy oscarowych propozycji w kategorii - dokument epoki. Pokazał i uchwycił bowiem uniwersalny problem przeistaczania się systemów totalitarnych w iluzoryczne demokracje - bez odpowiedzialności za przeszłość. Naszość nie wyrażała na to zgody. Śmiechem, karykaturą i satyrą obnażała wszystkie absurdy i paradoksy czasów przełomu - demaskując fałsz i obłudę postkomunistycznych elit” – napisał w recenzji Mieczysław Ślesicki, powieściopisarz, autor głośnej powieści „Gniazdo” o katastrofie w Czarnobylu. Od dziś film oglądać można w kinach w całej Polsce. A poniżej reportaż z premiery kinowej w najstarszym warszawski kinie Atlantic. Tylu wybuchów śmiechu jeszcze nie widzieliście! (zobacz FILM pod tym tekstem)

materiały prasowe
materiały prasowe
niezalezna.pl,

To już dziś! W Poznaniu w kinach Rialto, Malta, Bułgarska i Helios. W Warszawie w kinach Atlantic, Luna i Ujazdowskie. W Krakowie w kinie Kijów (1 września odbędzie się tam pokaz w największej sali kinowej w Polsce z udziałem bohaterów  filmu). We Wrocławiu w kinie Nowe Horyzonty. W Gdyni w Gdyńskim Centrum Filmowym. W Łodzi w kinie Charlie. W Katowicach w kinie Światowid. W Lublinie w kinie Bajka. W Rzeszowie w kinie Zorza. W Olsztynie w kinie Awangarda. W Cieszynie w kinie Piast. W Nowy Sączu w kinie Sokół. W Zakopanem w kinie Miejsce. W Rudzie Śląskiej w kinie Patria. We Włoszczowej w kinie Muza. W Wolbroniu w kinie Radość. W Wągrowcu w Młodzieżowym Kultury.

Dlaczego film zasługuje według Ślesickiego na Oscara? „Dynamicznie i atrakcyjnie zrealizowany. Od początku fascynujący, a w miarę rozwoju akcji emocje rosły. Śmiech przeplatał się z refleksją i nieustającym podziwem dla fenomenu kulturowego i społecznego, jakim bez wątpienia była Naszość. Z podziwem dla jej niezwykłych bohaterów - z oryginalnym i odlotowym Piotrem Lisiewiczem w roli głównej”. Co śmiesznego jest w pokazywaniu postkomunizmu? „4 czerwca (1989) jest z jednej strony krokiem do wolnej Polski, ale jednocześnie etapem przeistaczania się i przefarbowania. Umacniania i przeobrażania się dawnej dyktatury w demokratów, którzy wcześniej zniewalali Polskę. Był to czas niezwykłych cudów. Z niedzieli na poniedziałek wilki stawały się owieczkami, które na polskiej scenie grasują do dzisiaj, siejąc zamęt i chaos”.

Oscar za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny (ang. Academy Award for Best Documentary Feature) to nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1942. Nominacje dla reżysera i producenta danego filmu przyznawane są przez członków Akademii należących do sekcji dokumentalnej, wybieranych przez Radę Gubernatorów Akademii. Najwięcej statuetek w tej kategorii zdobył producent Arthur Cohn, który był trzykrotnie nagrodzony. Dwukrotnymi laureatami nagrody byli: Simon Chinn, Jacques-Yves Cousteau, Walt Disney, Rob Epstein, Marvin Hier i Barbara Kopple.

Mieczysław Ślesicki to autor powieści „Gniazdo”, „Zakładnik”, „Awaria”, „Pod platanem”, „Rekonesans” i „Kopuła”. Aresztowany w stanie wojennym siedział w aresztach na Młyńskiej w Poznaniu, we Wronkach, Sieradzu, Kaliszu i Wrocławiu.

A tak było  podczas premiery w kinie Atlantic w Warszawie:

 



Źródło: niezalezna.pl,

Magdalena Nowak