W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z małżonką Dianą, małżonka Adamusa - Alma, premier Saulius Skvernelis i Vytautas Landsbergis
- Wyrażam przekonanie, że wieloletnia współpraca będzie się dalej rozwijać z korzyścią dla obu naszych narodów – powiedziała Fotyga, wręczając nagrodę.
- Dobrze jest się spotkać z przyjaciółmi, podobnie myślącymi ludźmi, którzy podobnie postrzegają rzeczywistość i świat - oświadczył Adamkus odbierając nagrodę. Zaznaczył, że "jednym z takich przyjaciół był Lech Kaczyński, który miał jasną wizję zjednoczenia regionu i przekształcenie go w kulturalne i gospodarcze centrum Europy".
- Otrzymałem wspaniały dar – przyjaźń tego człowieka. Prezydent Kaczyński był moim bliskim przyjacielem i towarzyszem, z którym ramię przy ramieniu walczyliśmy o wolność i zjednoczenie Europy. (...) Takich liderów i osobowości brakuje dziś nie tylko mnie, ale i całemu kontynentowi, całemu dzisiejszemu światu
– powiedział Adamus.
Były prezydent Litwy wyraził zadowolenie z faktu, że "Litwini i Polacy znów się spotykają, jak za dawnych dobrych czasów", że są "zjednoczeni wspólnymi dziełami oraz wizjami Europy i świata". Zauważył też, że minęło 20 lat od zainicjowania litewsko-polskich projektów infrastrukturalnych i energetycznych i nie są one jeszcze zakończone.
Adamkus powiedział, że ma dwie prośby: by jak najszybciej zostały zrealizowane wspólne projekty i by nie zapomniano o kwestiach Partnerstwa Wschodniego.
- Nie zapominajcie o naszych wschodnich sąsiadach, jak nie zapomniał o nich prezydent Kaczyński. (...) Pogłębiająca się przepaść społeczna i gospodarcza regionu staje się coraz większym zagrożeniem
– ostrzegł Adamkus.
Valdas Adamkus był przywódcą Litwy w latach 1998-2003 i 2004-2009, przyjacielem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z którym wspólnie udali się do Tbilisi w czasie ataku Rosji na Gruzję w 2008 r.
"Cieszę się, bo Litwini i Polacy 🇱🇹🇵🇱 znów się spotykają, jak za dawnych dobrych czasów, zjednoczeni wspólnymi dziełami, wspólnymi wizjami Europy i świata” – powiedział prezydent V. Adamkus odbierając Nagrodę Prometejską im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
— PL in Lithuania 🇵🇱 (@PLinLithuania) August 25, 2020
Fot. Robertas Dačkus pic.twitter.com/GLOAKhJ3q1
Nagrodę Prometejska im. Lecha Kaczyńskiego jest nagrodą portalu Niezalezna.pl i jest przyznawana przez Kapitułę Nagrody Prometejskiej pod przewodnictwem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W 2020 r. laureatami głównych Nagród zostali: b. prezydent Litwy Valdas Adamkus, były sekretarz ds. energii USA Rick Perry, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Ogłoszenie nominacji miało miejsce 6 czerwca w Warszawie. Zabierając wówczas głos poprzez połączenie internetowe, Adamkus podkreślił, że „strata Lecha Kaczyńskiego to nie tylko strata dla Polski i tym samym dla Litwy, ale też strata dla całej wolnej ludzkości”.
- Jestem przekonany, że byłby dziś doceniony nie tylko przez nas, ale i przez przyszłe pokolenia. Ta tragedia to wielka strata dla waszego kraju, ale równocześnie strata dla nas wszystkich - mówił. - Raz jeszcze przekazuję nasz podziw dla wielkiego człowieka i wielkiego polskiego patrioty - dodał były prezydent Litwy.
Galę wręczenia 2. edycji Nagród Prometejskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zorganizowano z okazji 12. rocznicy funkcjonowania portalu Niezależna.pl, który został założony w 2008 r.