10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Na taką politykę społeczną czekały rodziny. „Zmniejszyliśmy ubóstwo wśród Polaków"

Minister Elżbieta Rafalska powiedziała dziś, że polityka rodzinna znalazła się w centrum działań polityki społecznej. – Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród Polaków, szczególnie ubóstwo dzieci i rodzin wielodzietnych – dodała minister rodziny i polityki społecznej podsumowując trzy lata działalności resortu.

Zdjęcie ilustracyjne, dzieci
Zdjęcie ilustracyjne, dzieci
pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

W siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwa podsumowanie trzech lat pracy resortu.

"Poprzedni okres to był czas oczekiwania przez polskie rodziny na taką politykę społeczną, która będzie istotnym wsparciem dla polskich rodzin. Myślę, że tak się stało. W centrum działań polityki społecznej znalazła się polityka rodzinna i program +Rodzina 500 plus+"

– powiedziała minister.

"Nasza praca dla Polski, to praca dla polskich rodzin" – podkreśliła.

"Istotnie zmniejszyliśmy ubóstwo wśród Polaków, szczególnie ubóstwo dzieci, rodzin wielodzietnych – powiedziała Elżbieta Rafalska. Dodała, że w ciągu trzech lat działalności resortu znacząco poprawiła się sytuacja rodzin samotnie wychowujących dzieci i rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Jak zaznaczyła, potwierdzają to m.in dane Głównego Urzędu Statystycznego i oceny unijne.

Rafalska dodała, że tym samym pierwszy cel socjalny został osiągnięty i "dzisiaj wiele rodzin nie wyobraża sobie, jak by to było, gdyby nie było +500 plus+". Podkreśliła, że program stanowi pomoc dla ponad 54 proc. polskich dzieci do 18. roku życia.

"Są tacy, którzy mówią, że ten cel prodzietnościowy, który przyświecał nam, gdy wprowadzaliśmy program +500 plus+ nie jest realizowany. Otóż proszę państwa w 2017 r. urodziło się ponad 400 tys. dzieci, to wzrost o 20 tys. Pobiliśmy tym samym nawet bardzo wysokie prognozy zakładane przez Główny Urząd Statystyczny, czy nawet to, co było zawarte w ocenie skutków regulacji naszej +pięćsetkowej+ ustawy"

– powiedziała Rafalska.

Dodała, że w tym roku liczba urodzeń nie jest tak imponująca, jak to było w roku 2017. Zaznaczyła jednak, że w 2018 r. "liczba kobiet w wieku prokreacyjnym, a więc tych kobiet, które decydują się na rodzicielstwo spadła o 105 tys. Mówię tu o kobietach w grupie wiekowej 20-39 lat, bo w tej grupie wiekowej rodzi się 94 proc. dzieci" – powiedziała.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ubóstwo #rodzina #MRPiPS #Elżbieta Rafalska

redakcja