W związku z zagrożeniem stwarzanym przez wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) do końca kwietnia myśliwi w Wielkopolsce muszą odstrzelić prawie 5 tys. dzików. Wojewoda wielkopolski podpisał dziś rozporządzenie o odstrzale sanitarnym.
Według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego od 5 grudnia ujawniono w regionie 128 przypadków wystąpienia wirusa ASF u dzików. Rok łowiecki kończy się 31 marca. Do tej pory w woj. wielkopolskim odstrzelono 35 tys. dzików.
W piątek, w trakcie wyjazdowego posiedzenia wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Wolsztynie, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał rozporządzenie o dodatkowym odstrzale sanitarnym.
„Do 30 kwietnia prawie 5 tys. dzików zostanie odstrzelonych”
– poinformował.
„Mamy świadomość tego, że właśnie w Wielkopolsce produkcja trzody chlewnej jest największa ze wszystkich województw. Stąd intensywne działania i codzienna troska o to, aby rolnicy nie odczuli skutków tej choroby” – powiedział wojewoda.
Dodał, że sytuacja jest pod kontrolą. „Rok łowiecki kończy się 31 marca, więc mamy jeszcze trochę czasu, ale (odstrzał – red.) już jest o 170 proc. wyższy niż w poprzednim roku łowieckim” – zaznaczył.
Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki podkreślił, że ewentualne przedostanie się wirusa ASF do hodowli trzody chlewnej przyniosłoby ogromne straty gospodarcze.
„Prowadzimy intensywne działania w rejonie powiatu wolsztyńskiego, bo tu mamy potwierdzone przypadki ASF u dzików”
– zaznaczył.
Przypomniał, że w rejonie Wolsztyna, w nadleśnictwach podlegających Dyrekcjom Lasów Państwowych z Poznania i Zielonej Góry, ogrodzono strefy zagrożone wystąpieniem ASF. Dodał, że leśnicy i myśliwi cały czas intensywnie przeszukują lasy w poszukiwaniu martwych dzików, które są badane i utylizowane. „Padły dzik stanowi duże zagrożenie, jako że w takim padłym zwierzęciu wirus może bardzo długo przebywać” – wyjaśnił.
Pierwszy przypadek ASF u padłego dzika w Wielkopolsce potwierdzono na początku grudnia ub. roku. Wirus wykryto u zwierzęcia znalezionego w okolicach miejscowości Kębłowo w pow. wolsztyńskim. Według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pogłowie trzody chlewnej w regionie liczy ok. 3,5 mln sztuk.