Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

„My chcemy Boga w książce, w szkole!” Tak powitano Nowacką w Mielcu

Dzisiaj minister edukacji Barbara Nowacka przyjechała do Mielca na oficjalną inaugurację roku szkolnego 2024/2025. Przywitał ją transparent, o którym chciałby raczej nie pamiętać.

Barbara Nowacka
Barbara Nowacka
Konrad Falecki - Gazeta Polska

Minister edukacji Barbara Nowacka w poniedziałek zaplanowała udział w uroczystej ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu w woj. podkarpackim.

Obecność Nowackiej w Mielcu wywołał protest przeciwko zmianom w edukacji.

- Musimy się zmobilizować, by stawić opór wprowadzanym zmianom uderzającym w polskość, nasze historyczne korzenie, religię i tych, którzy jej uczą

- mówili protestujący pod budynkiem ZST.

Manifestujący rozpostarli również transparent "My chcemy Boga w książce, w szkole!", który odnosi się do redukowania lekcji religii.

Chcemy, by wszystkie dzieci usłyszały o tym, jak wspaniała jest nasza historia, jak pięknie rozwijało się Państwo Polskie na fundamencie kościoła katolickiego i nie da się rozdzielić religii katolickiej od Państwa Polskiego - powiedziała, obecna na proteście, Barbara Nowak, była małopolska kurator oświaty, cytowana przez portal hej.mielec.pl.

Rugowanie religii

Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym nie będzie wliczana do średniej ocen rocznych.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ws. organizacji lekcji religii zmieniają się przepisy dotyczące tworzenia na lekcjach religii grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. W noweli zapisano, że dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów, z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

Jednocześnie wprowadzono zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII. W grupie międzyklasowej mogą być więc uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale już nie z klasy II i V szkoły podstawowej. Maksymalna liczba osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach w przedszkolach i w klasach I–III szkół podstawowych, to 25, dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28.

Przepisy dotyczące nowych zasad organizacji lekcji religii zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. Wystąpieniu do TK towarzyszył wniosek o zawieszenie stosowania zaskarżonych przepisów. Wniosek prezes Manowskiej został wystosowany w odpowiedzi na niedawne petycje Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Trybunał wydał postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia dla wniosku dotyczącego zbadania rozporządzenia ws. organizacji lekcji religii. W odpowiedzi MEN wydało stanowisko, które głosi, że wydane przez TK postanowienie zabezpieczające... nie wywołuje skutków prawnych. W stanowisku resort podkreślił, że rozporządzenie zostało wydane zgodnie z prawem i ma moc powszechnie obowiązującą od dnia 1 września 2024 r.

 



Źródło: niezalezna.pl, hej.mielec.pl

#Barbara Nowacka #religia #nauka religii

dm