Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

MSZ porzucił Inicjatywę Trójmorza. Cięcia w resorcie – brak pełnomocnika i referatu

Rząd jawnie porzuca Inicjatywę Trójmorza, niewygodną dla Niemiec. MSZ zlikwidował funkcję pełnomocnika ds. Trójmorza oraz komórkę, która odpowiadała za ten obszar. Nie włącza się też aktywnie w przygotowania do kwietniowego szczytu tej organizacji.

Portal Niezalezna.pl zapytał resort kierowany przez Radosława Sikorskiego, czy nadal istnieje funkcja Pełnomocnika Rządu ds. Inicjatywy Trójmorza, którą utworzono na mocy deklaracji z Bukaresztu z 2018 roku. 

Reklama
Pełnomocnik Rządu ds. Inicjatywy Trójmorza został zniesiony wraz innymi pełnomocnikami rządu w ramach przeglądu prowadzonego przez KPRM. Zadania pełnomocnika zostały rozdysponowane w ramach ministerstwa pomiędzy Departamentem Polityki Europejskiej (kwestie polityczne) oraz Departamentem Współpracy Ekonomicznej (kwestie gospodarcze)

 – odpowiedziało nam biuro prasowe MSZ. 

Zlikwidowany referat

To nie wszystko. Został zlikwidowany także referat Inicjatywy Trójmorza w ministerstwie , który działał przy Departamencie Współpracy Ekonomicznej.

Referat ds. Inicjatywy Trójmorza i Konektywności funkcjonujący w ramach Departamentu Współpracy Ekonomicznej został zlikwidowany, a jego zadania zostały rozdysponowane pomiędzy Departamentem Polityki Europejskiej (kwestie polityczne) oraz Departamentem Współpracy Ekonomicznej (kwestie gospodarcze)

– poinformowało nas MSZ. 

Interesowało nas również, czy MSZ włącza się w przygotowania do szczytu Trójmorza w kwietniu 2025? Nie za bardzo. 

Organizatorem Szczytu Trójmorza jest Kancelaria Prezydenta RP, która nie zwróciła się do MSZ z ofertą współpracy w ramach organizacji Szczytu. MSZ uczestniczy natomiast w organizacji Szczytu w zakresie oprawy protokolarnej

– argumentuje resort Sikorskiego. 

A więc MSZ nie bierze udziału w przygotowaniach do Szczytu, poza aspektem protokolarnym. 

Szeroki i ważny format

Inicjatywa Trójmorza to format międzynarodowej współpracy regionalnej, zrzeszający 13 państw Europy Środkowej położonych w basenach Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego i Czarnego. Należą do niej: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Koncepcja 3SI powstała w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji, a pierwszy szczyt, z udziałem 12 prezydentów, odbył się rok później w Dubrowniku. W 2023 roku do Inicjatywy dołączyła Grecja.

Koncepcja Trójmorza ma służyć m.in. zacieśnieniu współpracy państw członkowskich na rzecz zmniejszania różnic gospodarczych pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią UE.

Pierwszy szczyt Inicjatywy Trójmorza odbył się w 2016 roku w Dubrowniku. Od tego czasu szczyty 3SI organizowane są corocznie w różnych państwach członkowskich. W tym roku ma odbyć się w Polsce. Po tym jak polska prezydencja w UE, zdecydowała się na to, aby nie organizować szczytu w Warszawie, spotkanie liderów Trójmorza będzie najważniejszym wydarzeniem międzynarodowym w 2025 roku w naszym kraju. 

 

Reklama