Dziś trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości podsumowuje Ministerstwo Finansów. Minister Teresa Czerwińska i wiceminister Leszek Skiba wyjaśniają, co udało się zrobić w zakresie finansów publicznych. Wnioski są pozytywne.
Minister finansów Teresa Czerwińska mówiła, że priorytety jej resortu to wysoki wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie i stabilne finanse, które ten wzrost wspierają.
"Jeśli chodzi o dług sektora finansów publicznych, zmniejszony z ponad 54 proc. PKB do 49 proc. w 2018 roku"
- powiedziała, dodając, że końcowe wykonanie tego parametru jeszcze nie jest znane.
"To kolejny parametr, który świadczy o stabilności finansów publicznych, o tym, że wykorzystujemy dobrą koniunkturę gospodarczą do konsolidacji fiskalnej, do tego, aby deficyt sektora finansów publicznych był jak najniższy, czyli z 2,7 proc. PKB w 2015 roku do 0,9 proc. PKB w 2018 roku"
- powiedziała.
Zaznaczyła, że taka jest prognoza Komisji Europejskiej. "My prognozujemy, że dojście do 0,5 proc. PKB jest realne w tym roku" - powiedziała. Przypomniała, że deficyt budżetu jest zaplanowany na poziomie 41 mld zł w br. "Mówimy o realizacji deficytu na poziomie zdecydowanie poniżej 50 proc." - dodała Czerwińska.
Przekonywała, że dzięki bardzo dobrym parametrom budżetu jest możliwy inkluzywny wzrost gospodarczy, czyli taki, w którym partycypują wszyscy, również ci najmniej zarabiający.
Wiceminister Leszek Skiba podkreślił, że "w kontekście sukcesu uszczelniania podatków najczęściej wymieniany jest VAT, ale trzeba podkreślić, że nie tylko to jest elementem sukcesu w uszczelnianiu systemu podatkowego, trzeba tu wymienić uszczelnianie w akcyzie tytoniowej i uszczelnieniu w PIT i CIT".
"Niedawno ukazał się raport pokazujący sukcesy w ściąganiu akcyzy i walce z szarą strefą w produkcji tytoniowej. Mamy spadek nielegalnej sprzedaży papierosów, więc dochody z akcyzy w tym zakresie rosną"
- powiedział Skiba.
Wiceminister dodał, że "uszczelnianie dotyczy też PIT i CIT. Głównie poprzez walkę z agresywną optymalizacją, ale też w bardzo dużym zakresie pomógł tej sprawie Jednolity Plik Kontrolny".
"Wcześniej administracja skarbowa nie zawsze radziła sobie ze sztucznie generowanymi kosztami, a czasami to były nawet fałszywe faktury. W sytuacji, w której ogromna liczba faktur znajduje się w JPK - w bazach danych Ministerstwa Finansów, widzimy, że ten mechanizm zawyżania sztucznych kosztów już w takiej skali nie występuje i z tego powodu, jest to też silne źródło wzrostu dochodów z CIT i PIT
- podkreślił wiceminister Skiba.