Polacy nabrali zaufania do usług oferowanych przez państwo, e-usług administracji. (…) Do wczoraj mieliśmy 210 tys. wniosków [o dopisanie do rejestru wyborców albo do spisu wyborców] złożonych drogą elektroniczną. Dla porównania - przed wyborami europejskimi tych wniosków było 40 tys. – powiedział gość red. Tomasza Sakiewicza na antenie Telewizji Republika Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Polityk dał też wskazówki, jak upewnić się, że wniosek został zaakceptowany przez urząd.
Telewizja Republika gościła Zagórskiego w specjalnym studio podczas Kongresu 590, który odbywa się w Jasionce k. Rzeszowa.
Kongres 590 w Jasionce koło Rzeszowa to kluczowe wydarzenie ekonomiczne w kraju. Eksperci, pod patronatem prezydenta i premiera, dyskutują o wyzwaniach, które stoją przed Polską. W którą stronę powinna podążać polska gospodarka? Jak dbać o środowisko w zgodzie z rozwojem biznesu? O tym między innymi rozmawiają uczestnicy i goście Kongresu 590.
Jedna z kwestii, poruszonych podczas rozmowy z ministrem Zagórskim w specjalnym studio Telewizji Republika, dotyczyła tego, że przed wyznaczonymi na niedzielę wyborami parlamentarnymi setki tysięcy osób dopisało się do list wyborców za pośrednictwem rządowej platformy internetowej.
– Polacy nabrali zaufania do usług oferowanych przez państwo, e-usług administracji. Widzimy to nie tylko teraz, ale cały czas. Mamy bardzo duży przyrost użytkowników profilu zaufanego (…) Ale dzisiaj rzeczywiście mamy ważny komunikat, polegający na tym, że wiele osób korzysta z prostej i przyjaznej usługi, polegającej na dopisaniu się mailowo albo do rejestru wyborców, albo do spisu wyborców. Rejestr wyborców - to na stałe, a spis wyborców to tylko na te wybory. Do wczoraj mieliśmy 210 tys. złożonych wniosków drogą elektroniczną. Dla porównania - przed wyborami europejskimi tych wniosków było 40 tys.
– mówił Telewizji Republika Zagórski.
- Szacujemy, że to może być 300 tys. osób, które złożą te wnioski i serdeczny apel zarówno do obywateli, dlatego że trzeba pamiętać, że wniosek [elektroniczny] który składamy, nie jest ostatnim krokiem. Ostatnim krokiem jest decyzja wydana przez urząd. Więc po pierwsze sprawdzajmy, czy urząd wydał nam decyzje
– podkreślił minister cyfryzacji.
Jak można upewnić się czy rejestracja i akceptacja przeszły pomyślnie?
- Po pierwsze, zaktualizujmy swoje dane, które mamy na skrzynce na gov.pl. Czyli adres mailowy dodatkowy i numer telefonu, żeby urząd mógł ewentualnie z nami się skontaktować. Sprawdzajmy, czy nie ma komunikatów od urzędu. A jeżeli do czwartku nie dostaniemy żadnego sygnału - to po prostu zadzwońmy do urzędu i sprawdźmy, czy ten nasz wniosek został zrealizowany
- wyjaśnił Marek Zagórski.