Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym rozpocznie się o godz. 9; potrwa 180 minut. Egzaminy z kaszubskiego, łemkowskiego i łaciny rozpoczną się o godz. 14. Czas ich trwania jest różny. Egzaminy z języków kaszubskiego i łemkowskiego potrwają 210 minut. Egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej potrwa 180 minut. Egzaminy z tych języków należą do grupy egzaminów z tzw. przedmiotów do wyboru, zdawane są na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.
Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, do egzaminu przystąpi dziś przeszło 301 tysięcy osób. Informuje też, co można mieć ze sobą na egzaminie:
(1/2)
— CKE (@CKE_PL) May 6, 2025
6 maja - drugiego dnia #matura2025 - zdający będą od 9:00 rozwiązywać zadania z matematyki na poziomie podstawowym. To egzamin, do którego co roku przystępuje największa liczba zdających. W tym roku to ponad 301 tys. osób.
Wszystkim życzymy powodzenia! pic.twitter.com/wG3iI7aG2D
(2/2)
— CKE (@CKE_PL) May 6, 2025
Na egzamin z matematyki - oprócz czarnego długopisu i butelki wody - można wnieść linijkę i cyrkiel, a podczas egzaminu korzystać z kalkulatora prostego oraz broszury pt. "Wybrane wzory matematyczne". Broszurę zapewnia szkoła.#matura2025
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzony 12 maja.
Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki matur podane zostaną 8 lipca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki w sierpniu. Abiturient, który nie zda więcej niż jeden egzamin obowiązkowy, może poprawiać je dopiero za rok.