Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Marszałek Senatu przestrzega przed odrzucaniem chrześcijańskich wartości

– Dziś, gdy zagrożona jest jedność Unii Europejskiej, nie powinniśmy odrzucać chrześcijańskiego dziedzictwa w imię fałszywie pojętej otwartości i gościnności, tylko się do niego odwoływać – w Lublanie marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

twitter.com/StKarczewski

Marszałek odwiedził wieczorem Instytut Św. Stanisława Kostki w Lublanie - słoweńską edukacyjną instytucję katolicką. Mieści się w niej diecezjalne gimnazjum klasyczne, akademik dla studentów zagranicznych, dom studencki, szkoła muzyczna, Centrum Słoweńskie i szkoła podstawowa.

Kiedy naród nie ma państwa, jego ojczyzną jest język. To jest nasz wspólny los – Polaków, Słoweńców i innych narodów, które w tragicznych okolicznościach utraciły swoje państwo. Gdy w XIX wieku wielkie mocarstwa zdeptały prawa narodów do własnej państwowości, narody przetrwały, bo ich ojczyzną był język. Bo kiedy ludzie zachowują swój język, to trwa naród – powiedział Karczewski.

Przypomniał, że w czasie, gdy Polska była pod zaborami, powstała epopeja "Pan Tadeusz", która - jak mówił - opowiada "prostą historię pięknym językiem, z którą każdy Polak utożsamia się z dumą".

Gdy nie mieliśmy państwa, na duchu podtrzymywał nas wielki pisarz Henryk Sienkiewicz, który barwną polszczyzną pisał powieści historyczne ku pokrzepieniu serc, które starzy i młodzi z wypiekami na twarzach czytali. Tak trwał język i naród – podkreślał marszałek Senatu.

Coraz więcej łączy #PL i #SLO, coraz lepiej rozwijają się też kontakty między obywatelami naszych państw. Najcenniejszy wkład do tych kontaktów wnosi młodzież. Dlatego pragnę szczególnie podziękować uczniom Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w #Lublana oraz ich wychowawcom. pic.twitter.com/Us6xo1jPxj

— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 22 marca 2018

Wskazywał, że w Instytucie Św. Stanisława Kostki Słoweńcy celebrowali swój język i wsłuchiwali się w jego piękno.

To właśnie tu rozpoczęła swą działalność pierwsza w pełni słoweńskojęzyczna szkoła średnia. Przetrwanie świadomości narodowej Polaków i Słoweńców nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia Kościoła. To pod jego skrzydłami narodziła się ta ważna instytucja dla kultury i edukacji Słowenii – mówił.

Cytował też słowa papieża Jana Pawła II, że "naród jest prawdziwie wolny, gdy może kształtować się jako wspólnota określona przez jedność kultury, języka i historii”.

Dziś, gdy zagrożona jest jedność Unii Europejskiej, nie powinniśmy odrzucać chrześcijańskiego dziedzictwa w imię fałszywie pojętej otwartości i gościnności, tylko się do niego odwoływać. Bo w Europie narodów jest to tradycja, dzięki której mogły przetrwać nasze narodowe tożsamości, ale i świadomość wspólnoty europejskich źródeł i losów – powiedział Karczewski.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Lublana #Słowenia #Senat #Stanisław Karczewski

redakcja