Nie wykonam postanowienia Julii Przyłębskiej. Wniosek ws. Trybunału Stanu dla Adama Glapińskiego będzie procedowany - zadeklarował dziś w Sejmie marszałek Szymon Hołownia. Zarzucił Trybunałowi, że ten… „ przekroczył swoje uprawniania”.
Hołownia poinformował w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że otrzymał odpis postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia w sprawie wniosku o TK dla Glapińskiego.
Jak wyjaśnił, postanowienie nazwane jest "samozabezpieczającym".
"Ani marszałek Sejmu, ani Sejm, ani żadna z komisji, ani ktokolwiek w tym budynku nie ma prawa dotykać się, zajmować się, w ogóle czegokolwiek robić z wnioskiem o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego". "Dlaczego? - ponieważ jest to surowo zakazane przez Trybunał Konstytucyjny pani Julii Przyłębskiej. Dlaczego? - ponieważ Trybunał tego zakazuje"
- kpiąco zrelacjonował postanowienie TK.
Poinformował, że Kancelaria Sejmu wykonała "bardzo intensywne analizy prawne" postanowienia TK. Jego zdaniem, TK wydając je, "w sposób oczywisty przekroczył swoje uprawnienia".
Po tym Hołownia zadeklarował, że nie wykona postanowienia TK, a wniosek o Trybunał Stanu dla szefa NBP będzie procedowany.
O próbie postawienia prezesa NBP przed TS pisał na naszym portalu Grzegorz Wszołek. Jak tłumaczył, „nawet to nie może doprowadzić do przerwania kadencji, jedynie wyrok trybunału, który jeśli w ogóle, to zapadnie po kilku latach - i niekoniecznie musi być po myśli aktualnego rządu”.
"Fakty są takie - Rada Polityki Pieniężnej, wbrew opinii Ryszarda Petru, Witolda Orłowskiego i innych "orłów", nie podwyższała stóp procentowych, za co NBP był wielokrotnie flekowany. I nie odbiło się to kompletnie na inflacji, której poziom zamiast rosnąć, to z miesiąca na miesiąc spadał. NBP w trakcie kryzysu inwestował w złoto - ma go już 11,532 mln uncji, co oznacza 15. miejsce na świecie. Do celu inflacyjnego, nakreślonego przez bank centralny, jeszcze daleko (2,5 proc.), ale jesteśmy na dobrej drodze - i to mimo "socjalu", który miał wszystko zniweczyć. Inflacja spadała zgodnie z zapowiedziami Glapińskiego. On miał po prostu rację i żadne zaklęcia albo wyśmiewanie się z niego tego nie zmienią. Nawet, jeśli przesadzał z formą ekspresji na konferencjach prasowych czy wielkimi banerami nad siedzibą NBP"
- pisał Wszołek.