Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Łukasz Schreiber z PiS: Nie ma mowy o zamachu na wolne wybory. To dobra zmiana

- Nie ma żadnego zamachu na wolne wybory. Nasz projekt jest naprawdę dobry, wprowadza szereg bardzo dobrych zmian - powiedział przed rozpoczęciem dzisiejszego posiedzenia sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów zmian w prawie wyborczym Łukasz Schreiber (PiS).

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sejmowa komisja rozpoczęła posiedzenie poświęcone pracom nad projektem PiS dotyczącym zmian w Kodeksie wyborczym oraz w trzech ustawach regulujących działania samorządów różnych szczebli. A także nad projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa Kukiz'15.

Na uwagę jednej z dziennikarek, iż - według konstytucjonalistów - zaproponowane przez PiS zmiany to "zamach na wolne wybory", Schreiber odparł: "Nie ma żadnego zamachu, pani o tym doskonale wie". "To jest naprawdę dobry projekt, który wprowadza szereg bardzo dobrych zmian" - przekonywał polityk.

Podtrzymał, że - w ocenie PiS - część uwag zgłaszanych wobec projektu przez PKW "należy wziąć pod uwagę". Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o kwestię rejestracji komitetów wyborczych na szczeblu powiatowym, a nie, jak proponowali pierwotnie posłowie, wojewódzkim.

Schreiber był też pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy możliwe jest przeprowadzenie wymiany członków PKW wcześniej niż po wyborach parlamentarnych 2019 r., jak zapisano to w projekcie. "Nic o tym nie wiem, nie ma takich planów" - stwierdził polityk. Zapewnił też, że nieprawdziwe są opinie, że proponowane zmiany w prawie oznaczałyby wprowadzenie dwukadencyjności jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami.

Schreiber odniósł się też do uwagi jednej z dziennikarek, że nie pojawił się na - zorganizowanym przez PO - wysłuchaniu publicznym ws. zaproponowanych przez PiS zmian w prawie wyborczym.

"To nie było żadne wysłuchanie publiczne. Proszę sprawdzić, czym jest wysłuchanie publiczne" - powiedział.

Dziś również Centrum Informacyjne Sejmu stwierdziło, że inicjatywa klubu PO ws. projektu PiS zmian w Kodeksie wyborczym nie jest wysłuchaniem publicznym. Wskazano, że decyzję o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego może podjąć jedynie komisja, rozpatrująca dany projekt ustawy.

Zaproponowane przez posłów PiS zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in.

- wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast 

- likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin

- powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych

- zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej - siedmiu na dziewięciu sędziów ma być wybieranych przez Sejm (obecnie w skład Komisji wchodzą sędziowie delegowani przez Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny)

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Łukasz Schreiber #PiS #wybory samorządowe

redakcja