Komisja Korneluka przyznała wczoraj, że w raporcie znalazły się sprawy, którymi zajęto się z zawiadomienia Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". To dość karkołomna sytuacja. Bo szefowa komisji prok. Katarzyna Kwiatkowska przez wiele lat była we władzach LSO. Prok. Jarosław Onyszczuk także należał do tego stowarzyszenia. Nie inaczej trzeci z prokuratorów obecny na wczorajszej konferencji - Dariusz Makowski. Nie można zapomnieć o Dariuszu Korneluku, czyli jednym z założycieli LSO, długo pełniącym funkcję wiceprezesa. Zresztą lista członków komisji należących obecnie lub w przeszłości do Lex Super Omnia na nich się nie kończy.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
W środę Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023.
Dokument obejmuje 200 spośród 600 spraw badanych przez zespół prokuratorów w PK.
Jak się okazuje, w trakcie prac nad raportem prokuratorzy referenci i prokuratorzy nadrzędni nie mieli szansy na odniesienie się do spraw.
Wynika to z odpowiedzi na pytanie dziennikarza Niezalezna.pl.
Nie taki tryb był stosowany, nie jest stosowany. Zespół miał oceniać postępowania, natomiast konsekwencje oceny będą podejmowane w toku postępowania przygotowawczego, czy służbowego
Na konferencji przekazano również, że audytem zostały objęte sprawy zgłaszane m.in. przez stowarzyszenia. Jednym z nich było Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”. Okazuje się, że informujący o tym prokuratorzy w przeszłości sami do niego należeli. A nawet byli w jego władzach.
Do dziennikarzy wyszli pełniący funkcję prokuratora krajowego Dariusz Korneluk i trzech członków zespołu. Wśród nich była przewodnicząca prok. Katarzyna Kwiatkowska. Ta sama, która w latach 2017-2021 była wiceprezesem "Lex Super Omnia". A na stronie LSO w notce o Kwiatkowskiej z lutego ubr. czytamy: "W latach 2016 – 2023 aktywnie działała w Stowarzyszeniu Prokuratorów Lex Super Omnia, pełniąc początkowo funkcję wiceprezesa zarządu, aktualnie prezesa zarządu tej organizacji".
Na konferencji towarzyszył jej prok. Jarosław Onyszczuk, który w tym samym czasie zasiadł w zarządzie stowarzyszenia. Informacje te wciąż widnieją na stronie internetowej "Lex Super Omnia".
Podobnie sytuacja wygląda z trzecim z członków zespołu Korneluka, który pojawił się na konferencji - prok. Dariuszem Makowskim. Portal Niezalezna.pl zapoznał się z jego oświadczeniem z 2020 roku. Wynika z niego, że i on należał do wspomnianego stowarzyszenia.
Powiązania ze stowarzyszeniem mają nie tylko prokuratorzy obecni na konferencji. W przeszłości w LSO ważne funkcje sprawowali także inni członkowie zespołu Korneluka. W latach 2021-2025 wiceprezesem stowarzyszenia był prok. Mariusz Krasoń a dwaj inni - prok. Andrzej Janecki oraz prok. Ireneusz Szeląg zasiadali w jego pierwszej komisji rewizyjnej.
Warto podkreślić, że sam twórca zespołu prowadzącego audyt był wiceprezesem "Lex Super Omnia". Korneluk sprawował tę funkcję w tych samych latach, co Kwiatkowska.
Podsumowując - zespół, który bada rzekome nieprawidłowości w postępowaniach w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy składa się z 10 osób.
Połowa z nich - oraz jego twórca - zasiadała we władzach stowarzyszenia, które sprawy do audytu zgłosiło.