Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
W środę Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023.
Dokument obejmuje 200 spośród 600 spraw badanych przez zespół prokuratorów w PK.
Jak się okazuje, w trakcie prac nad raportem prokuratorzy referenci i prokuratorzy nadrzędni nie mieli szansy na odniesienie się do spraw.
Wynika to z odpowiedzi na pytanie dziennikarza Niezalezna.pl.
Nie taki tryb był stosowany, nie jest stosowany. Zespół miał oceniać postępowania, natomiast konsekwencje oceny będą podejmowane w toku postępowania przygotowawczego, czy służbowego
– stwierdził prok. Dariusz Makowski.
Na konferencji przekazano również, że audytem zostały objęte sprawy zgłaszane m.in. przez stowarzyszenia. Jednym z nich było Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”. Okazuje się, że informujący o tym prokuratorzy w przeszłości sami do niego należeli. A nawet byli w jego władzach.
Zespół PK a "Lex Super Omnia"
Do dziennikarzy wyszli pełniący funkcję prokuratora krajowego Dariusz Korneluk i trzech członków zespołu. Wśród nich była przewodnicząca prok. Katarzyna Kwiatkowska. Ta sama, która w latach 2017-2021 była wiceprezesem "Lex Super Omnia". A na stronie LSO w notce o Kwiatkowskiej z lutego ubr. czytamy: "W latach 2016 – 2023 aktywnie działała w Stowarzyszeniu Prokuratorów Lex Super Omnia, pełniąc początkowo funkcję wiceprezesa zarządu, aktualnie prezesa zarządu tej organizacji".
Na konferencji towarzyszył jej prok. Jarosław Onyszczuk, który w tym samym czasie zasiadł w zarządzie stowarzyszenia. Informacje te wciąż widnieją na stronie internetowej "Lex Super Omnia".
Podobnie sytuacja wygląda z trzecim z członków zespołu Korneluka, który pojawił się na konferencji - prok. Dariuszem Makowskim. Portal Niezalezna.pl zapoznał się z jego oświadczeniem z 2020 roku. Wynika z niego, że i on należał do wspomnianego stowarzyszenia.

Powiązania ze stowarzyszeniem mają nie tylko prokuratorzy obecni na konferencji. W przeszłości w LSO ważne funkcje sprawowali także inni członkowie zespołu Korneluka. W latach 2021-2025 wiceprezesem stowarzyszenia był prok. Mariusz Krasoń a dwaj inni - prok. Andrzej Janecki oraz prok. Ireneusz Szeląg zasiadali w jego pierwszej komisji rewizyjnej.
Warto podkreślić, że sam twórca zespołu prowadzącego audyt był wiceprezesem "Lex Super Omnia". Korneluk sprawował tę funkcję w tych samych latach, co Kwiatkowska.
Podsumowując - zespół, który bada rzekome nieprawidłowości w postępowaniach w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy składa się z 10 osób.
Połowa z nich - oraz jego twórca - zasiadała we władzach stowarzyszenia, które sprawy do audytu zgłosiło.