Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą", wiceprezydent Szczecina, Krzysztof Soska złożył kwiaty pod pomnikiem... Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich odsłoniętym z okazji Rewolucji Październikowej. - Warto czasem nadawać nowe sensy miejscom, które na etapie planowania miały troszeczkę inny wymiar – tłumaczył wybór miejsca wiceprezydent Krzysztof Soska reporterowi Radia Szczecin.
Choć w Szczecinie jest popiersie marszałka Piłsudskiego na placu Szarych Szeregów, gdzie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej złożył kwiaty wicewojewoda Marek Subocz, władze Szczecina postanowiły oddać hołd żołnierzom 1920 r. w innym miejscu.
Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska wraz z Renatą Łażewską, przewodniczącą Rady Miejskiej, złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem odsłoniętym z okazji Rewolucji Październikowej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Szczecinie opisującej pomniki na Cmentarzu Centralnym, czytamy o "pomniku Braterstwa Broni":
„Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich symbolizuje zwycięstwo armii polskiej i radzieckiej nad armią niemiecką w drugiej wojnie światowej. Inicjatorem budowy pomnika i cmentarza wojennego było Towarzystwo Przyjaciół Szczecina. Okazją były obchody 50-tej rocznicy Rewolucji Październikowej.”
Jest także wzmianka o uroczystości odsłonięcia pomnika z 28 października 1967 roku:
„Wśród oficjalnych gości miejsca zajęli m.in. sekretarz KC PZPR Stefan Jędrychowski, wiceminister obrony narodowej Wojciech Jaruzelski, generalicja, delegaci Armii Radzieckiej”.
Wiceprezydent Soska tak tłumaczył wybór tego miejsca złożenia kwiatów z okazji Bitwy Warszawskiej 1920 roku:
- Musimy mieć świadomość, że także w Bitwie Warszawskiej brali udział nie tylko po Polacy. Po stronie Polskiej choćby Ukraińcy. Więc można w pewnym sensie mówić także o braterstwie broni. Wydaje mi się, że symbolika tego miejsca się zmienia. Tak jak zmienia się nasz kraj. I warto chyba czasem nadawać nowe sensy tym miejscom, które być może na etapie planowania miały troszeczkę inny wymiar.
W rezultacie przewrotu zbrojnego nazywanego Rewolucją Październikowa w 1917 roku do władze w Rosji doszli bolszewicy. Dwa lata później ci sami bolszewicy najechali na Polskę i zostali pokonani w decydującej Bitwie Warszawskiej.
Prezydentem Szczecina od 14 lat jest Piotr Krzystek, który wygrał wybory startując z list Platformy Obywatelskiej jako bezpartyjny.
Krzysztof Soska jest wiceprezydentem Szczecina od 2010 roku, zajmuje się m.in. kulturą, sportem i pomocą społeczną.