- W przyjmowaniu nielegalnych migrantów kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie brały dotychczas udziału. Kraje Europy Zachodniej imigrantów przyjmowały i przyjmują od 2015 r., więc ten rozdział będzie dotyczył głównie krajów Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w TV Republika poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk.
Dziś w TV Republika Katarzyna Gójska rozmawiała z politykami o pakcie migracyjnym.
- Jak informuje jutrzejsza "Gazeta Polska Codziennie", w tej sprawie trwają działania, które mają za zadanie zwiększyć przydziały [migrantów] dla państw, które do tej pory nie uczestniczyły w przymusowej relokacji, żeby dokonać "wyrównania" - mówiła prowadząca.
Poseł Arkadiusz Sikora z Lewicy stwierdził, że na Komisji ds. UE nie rozmawiano o liczbie migrantów, którzy mają trafić do Polski w ramach paktu migracyjnego.
Poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk, stwierdził, że w pakcie migracyjnym "szlifowane są przecinki".
- Będzie on oznaczał, że Komisja Europejska ma swobodę w rozdziale określonej puli nielegalnych migrantów. W przyjmowaniu nielegalnych migrantów kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie brały dotychczas udziału. Kraje Europy Zachodniej imigrantów przyjmowały i przyjmują od 2015 r., więc ten rozdział będzie dotyczył głównie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wprawdzie próbuje się mamić Polaków, że zostanie uwzględniona sprawa przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy, ale chcę rozwiać tę kwestię
- My zostaniemy obciążeni największą liczbą nielegalnych imigrantów ze wszystkimi tego konsekwencjami. Będziemy musieli ustalić ich tożsamość, a dopóki tego nie ustalimy, będziemy musieli przetrzymywać ich w ośrodkach zamkniętych i co więcej, oni na stałe zostaną "przypisani" do Polski. Nawet jeśli wyjadą i przeniosą się do Niemiec, policja ich nam zwróci, a my poniesiemy koszty ich tam pobytu i wszelkie możliwe konsekwencje - dodał.
Hiszpańska prezydencja w Radzie UE poinformowała w środę, że przedstawiciele krajów członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej "osiągnęli porozumienie w sprawie głównych elementów politycznych" paktu w sprawie azylu i migracji. "UE spełnia swoją obietnicę poprawy systemu azylowego i migracyjnego" - oświadczył hiszpański minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska Gomez.