Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas otrzymał z Watykanu misję zbadania możliwości utworzenia na Litwie, Łotwie i w Estonii struktur Papieskich Dzieł Misyjnych - poinformowało na stronie internetowej Biuro Prasowe KEP.
Jak czytamy w komunikacie, zadanie to powierzył ks. Atłasowi abp Giampietro Dal Toso, sekretarz pomocniczy Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a zarazem przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych.
Misja utworzenia struktur PDM w krajach nadbałtyckich zakłada szereg spotkań z episkopatami tych krajów, a także z nuncjuszem apostolskim odpowiedzialnym za te trzy państwa.
"Zadanie to wydaje się szczególnie ważne w kontekście wrześniowej podróży apostolskiej papieża Franciszka do wyżej wymienionych krajów oraz w związku z Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, który cały Kościół będzie przeżywał w październiku 2019 r. Celem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego jest bowiem, jak określił to sam papież, jeszcze mocniej rozbudzić świadomość misji ad gentes i podjąć z nową energią misyjną przemianę życia i duszpasterstwa, aby wszystkim wiernym leżało na sercu głoszenie Ewangelii i przekształcenie ich wspólnot w rzeczywistości misyjne i ewangelizacyjne"
- napisali autorzy komunikatu.
Papieskie Dzieła Misyjne (PDM) – Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Dzieło św. Piotra Apostoła, Dzieło Misyjne Dzieci i Unia Misyjna Duchowieństwa - zostały założone w XIX i XX wieku i miały za cel budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła katolickiego. Trzy pierwsze organizacje zyskały charakter papieski 3 maja 1922 r. na mocy motu proprio "Romanorum Pontificum" papieża Piusa XI. 28 października 1956 r. na mocy dekretu papieża Piusa XII status papieskiej uzyskała także Unia Misyjna Duchowieństwa. Papieskie Dzieła Misyjne są narzędziem ewangelizacji pozostającym do dyspozycji papieża i podlegają Kongregacji Ewangelizacji Narodów, której prefektem jest obecnie kard. Fernando Filoni.
PDM organizują szereg inicjatyw na rzecz misji, m.in. akcje "Kolędnicy Misyjni", "Krzyż misyjny dla bierzmowanych", "Misyjne Apostolstwo Chorych", "Misyjny Budzik" czy "Żywy Różaniec dla Misji"